Washington Post představil program ‘Pravdomluv‘. Hodnotí pravdivost výroků politiků

V Americe vzniká zbraň proti lživým politikům. Respektovaný americký deník Washington Post představil prototyp programu Truth Teller neboli Pravdomluv. Postupem času má v reálném čase vyhodnocovat pravdivost tvrzení politiků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký Kongres

Americký Kongres | Foto: J. David Ake | Zdroj: ČTK

„Zákon o obnově, který jsem s hrdostí podpořil, snížil daně 95 procentům Američanů,“ hlásá v Kongresu přesvědčivě demokrat z Virginie Gerald Connoly. Jeho projev lze sledovat na internetu a nápis v rámečku na pravé straně počítačové obrazovky ho ale vzápětí usvědčuje: tvrzení je nepravdivé.

Divák dokonce může kliknout na odkaz a dostat se na stránky s podrobným vysvětlením, jak funguje program Pravdomluv. Software prý umí z videa oddělit zvuk a ten přepsat na text, ze kterého vybere klíčová slova, čísla i tvrzení a porovná je s už ověřenou databází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak nový bič na americké politiky Pravdomluv funguje, vysvětluje v reportáži Víta Pohanky šéfka Washington Post pro digitální zpravodajství.

„Celé to začalo před rokem a půl,“ vysvětluje Cory Haiková, šéfka Washington Post pro digitální zpravodajství. Politický editor deníku sledoval republikánské primárky kdesi v Iowě a byl svědkem projevu jedné z tehdejších kandidátek ke skupině farmářů.

„Michelle Bachmannová ze sebe sypala lež za lží tři čtvrtě hodiny a nebylo jak to dát vědět jejím posluchačům,“ říká Haiková. Z frustrace editora se pak zrodil nápad.

„Mnoho z toho, co politici uvádějí jako pravdivá fakta, se dá snadno a rychle ověřit v databázích. Už dávno existuje software, který převádí mluvenou řeč do textu. Teď jde jen o to sestavit program, který text projevu porovná s databází a vyhodnotí pravdivost výroků,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O program Pravdomluv se zajímal i redaktor Ondřej Bouda

Program Pravdomluv je zatím jen prototyp, databáze se ale neustále rozrůstá. Podle Cory Haikové je důležité, že je uskutečnitelná základní myšlenka.

„Programy se vždy zdokonalují. V případě Pravdomluva má být konečným výsledkem také aplikace pro mobilní telefon. Měla by vám umožnit nahrávku projevu politika a její okamžité vyhodnocení,“ popisuje.

K tomu je ještě daleko. Ale k naplnění takové vize v listu Washington Post udělali první kroky.

V České republice podobná aplikace zatím neexistuje. Zájemci jsou tak odkázáni na dobrovolníky ze serveru Demagog, kteří se ve svém volném čase snaží uvádět na pravou míru lži a polopravdy českých politiků.

Vít Pohanka, Ondřej Bouda, bre, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme