Washington potvrdil rekordní prodej zbraní Saudské Arábii

Historický obchod se zbraněmi je na spadnutí: americká vláda oficiálně uvědomila Kongres o úmyslu podepsat největší zbrojní kontrakt v historii Spojených států - smlouvu o prodeji zbraní Saúdské Arábii za 60 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F 15 Eagle | Foto: FAS

Náměstek ministryně zahraničí Andrew Shapiro zdůraznil strategický význam plánovaného. „Zamýšlená dohoda mimo jiné upevní naše dlouhodobé partnerství se Saúdskou Arábií v bezpečnostní oblasti," řekl Shapiro.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ve Spojených státech Vít Pohanka ve Světě o třetí.

Saúdská Arábie by měla koupit od Američanů v příštích dvou desetiletích 84 nových stíhaček F15, 70 bitevních vrtulníků Apache Longbow, 60 středně velkých helikoptér Blackhawk a 36 menších útočných AH-6.

Tedy pokud nezmění názor, což její vládě zamýšlená smlouva umožňuje. Kromě toho jí Spojené státy mají zmodernizovat 70 starších stíhaček, dodat víc než desítku menších cvičných vrtulníků, raketovou munici a další materiál. Pro Spojené státy by měla zakázka kromě jiného přinést vytvoření nových pracovních míst.

„Vládní představitelé mluví o tom, že zakázka pomůže vytvořit až sedmasedmdesát tisíc pracovních míst, především ve společnosti Boeing, ale také nepřímo. Taková prohlášení je ale potřeba brát skepticky. Tolik míst by to mohlo vytvořit v případě, že se Saudská Arábie rozhodne pro nákup všech obcí, které smlouva bude obsahovat,“ podotkl zpravodaj ve Spojených státech Vít Pohanka.

Proti zakázce se ale ozývají lidé, kteří se obecně staví proti zbrojení. Jako protiargument se ale uvádí to, že kdyby zakázku neprodaly Saudské Arábii Spojené státy, prodal by ji jim někdo jiný. Akademické hlasy pak tvrdí, že není rozumné takovýmto způsobem Saudskou Arábii podporovat.

V Kongresu se sice zatím proti dohodě ozvali někteří skalní stoupenci Izraele, sám židovský stát ale - aspoň oficiálně - nic nenamítá a Kongres podle očekávání Bílého domu zamýšlenou smlouvu potvrdí.

Milan Kopp, Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme