Washington předpokládá samostatnost Palestiny v roce 2005

Spojené Státy jsou pro vznik samostatného palestinského státu v roce 2005. Oznámil to ve Washingtonu šéf americké diplomacie Colin Powel, který zároveň představil nový program na podporu demokracie v arabském světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Spojené Státy se přihlásily k odpovědnosti za dění na Blízkém východě. Jak dále poznamenává Miroslav Konvalina, náš zpravodaj v USA, nový program nazvaný Iniciativa pro partnerství na Blízkém východě má hodnotu 29 milionů dolarů a je určen na podporu politických, ekonomických a sociálních reforem v arabském světě.

Šéf americké diplomacie Colin Powel řekl, že Američané chtějí ukončit izraelsko palestinský konflikt. Podle něj má prezident Bush vizi dvou samostatných států, žijících v míru vedle sebe. Mír bude vyžadovat od Palestinců jiné vedení, nové instituce a ukončení teroru a násilí.

Teprve potom bude Izrael požádán, aby učinil svá nezbytná rozhodnutí včetně ukončení výstavby dalších sídlišť na palestinském území. Demokratická a životaschopná Palestina by mohla vzniknout do roku 2005.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme