Washington přivítal postoj české vlády k umístění amerického radaru

Spojené státy přivítaly rozhodnutí Topolánkovy vlády zahájit jednání o umístění amerického radaru na území České republiky. Prohlášení kabinetu přímo ve Washingtonu okomentovali pro Český rozhlas tamní vojenští a vládní představitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Protiraketová obrana Američanů je zatím vůči evropským zemím technologicky v předstihu, ale Washington chce, aby se na ní kromě Česka a Polska podílela i celá Severoatlantická aliance.

"Upřímně myslím, že čím více bude NATO zapojeno do našich dvoustranných rozhovorů, tím lépe. A myslím, že naše dvoustranné diskuse a programy mohou být dobře zapojeny do celkové struktury NATO," řekl Českému rozhlasu náměstek ministryně Riceové Daniel Fried.

Ředitel protiraketového úřadu generál Henry Obering potvrdil, že Američané teď vedou rozhovory o užší spolupráci na protiraketové obraně také s Itálií.

O amerických protiraketových základnách v Evropě se bude diskutovat i na nadcházejícím summitu evropské sedmadvacítky. V Evropském parlamentu to prohlásil vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku unie Javier Solana.

Podotkl zároveň, že se sice celá věc týká svrchovanosti jednotlivých zemí, ale unie chce o tématu diskutovat, protože má svou zahraniční a bezpečnostní politiku.

Europoslanci se při dnešní parlamentní diskusi vyjadřovali ke vzniku základen spíš skepticky a systém označovali za zbytečný a nákladný. Zastání našel úmysl Američanů hlavně u polských a českých poslanců.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme