Washington pro klidný způsob odchodu ze židovských osad

Už jen několik hodin mají židovští osadníci v Gaze na dobrovolný odchod. Pokud své domovy sami neopustí, vystěhuje je armáda a policie násilím. V největší židovské osadě v pásmu Gazy v Neve Dekalim je rozhodnuto vzdorovat stěhování tři sta z pěti set rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovští osadníci opouštějí své domy v pásmu Gazy | Zdroj: ČTK

Američané si přejí, aby stahování probíhalo v co největším klidu a přispělo k budování důvěry mezi Izraelci a Palestinci. Spojené státy podpoří ekonomický rozvoj Izraele. Washington plánuje, že do Izraele vyšle týmy, které by měly posoudit, jakou pomoc potřebují regiony v Galilei a Negevu.

Jak připomíná severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Izrael je už teď největším příjemcem americké pomoci.

Američané si od stahování slibují, že bude začátkem širšího stahování, oživí zájem o mírovou cestovní mapu a o vznik palestinského státu přijatelného pro Izraelce. Spojené státy podporují židovský stát ročně částkou dvě miliardy 300 miliónů dolarů. Izrael bude ale potřebovat další dvě miliardy 200 miliónů dolarů na rozvoj oblastí, kam bude přesunuta velká část z osmi a půl tisícové židovské populace Gazy.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatím nebylo o ničem rozhodnuto a dodatečnou pomoc pouze zvažují. Stahování z Gazy se ale děje bez americké finanční pomoci.

Američané chtějí nadále Izrael finančně podporovat, což je vnímáno, jako příspěvek k silnému a prosperujícímu židovskému státu v rozhodující době.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme