Washington pro revizi smlouvy o jaderných zbraních

Americká vláda usiluje o změnu smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Přehodnocení smlouvy je podle Washingtonu nutné k tomu, aby bylo možné kontrolovat novou skupinu zemí, kterým se nedá věřit, že použijí jaderná zařízení jen na mírové účely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch

V této souvislosti se nejvíce mluví o Íránu, který tvrdí, že má právo obohacovat uran a vyrábět elektrickou energii. Americká vláda svůj záměr změnit smlouvu o nešíření jaderných zbraní zatím veřejně neoznámila.

Bílý dům si totiž uvědomuje, že tento krok by teď jen zkomplikoval složitá a citlivá jednání s Íránem. Washington ale svoje záměry už signalizuje.

Jen tři dny předtím, než se americká vláda připojila k iniciativám Londýna, Paříže a Berlína, které mají povzbudit Írán k větší vstřícnosti, vydal prezident Bush stanovisko, ve kterém se uvádí, že je nutné zaplnit mezery ve smlouvě o nešíření jaderných zbraní, které umožňují zločineckým státům produkovat jaderný materiál na výrobu zbraní, skrývaný za civilním programem.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme