Washington pro revizi smlouvy o jaderných zbraních

Americká vláda usiluje o změnu smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Přehodnocení smlouvy je podle Washingtonu nutné k tomu, aby bylo možné kontrolovat novou skupinu zemí, kterým se nedá věřit, že použijí jaderná zařízení jen na mírové účely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch

V této souvislosti se nejvíce mluví o Íránu, který tvrdí, že má právo obohacovat uran a vyrábět elektrickou energii. Americká vláda svůj záměr změnit smlouvu o nešíření jaderných zbraní zatím veřejně neoznámila.

Bílý dům si totiž uvědomuje, že tento krok by teď jen zkomplikoval složitá a citlivá jednání s Íránem. Washington ale svoje záměry už signalizuje.

Jen tři dny předtím, než se americká vláda připojila k iniciativám Londýna, Paříže a Berlína, které mají povzbudit Írán k větší vstřícnosti, vydal prezident Bush stanovisko, ve kterém se uvádí, že je nutné zaplnit mezery ve smlouvě o nešíření jaderných zbraní, které umožňují zločineckým státům produkovat jaderný materiál na výrobu zbraní, skrývaný za civilním programem.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme