Washington pro rozšíření NATO o sedm kandidátů

Spojené Státy podpoří v Praze vstup sedmi kandidátů do NATO. Rozšíření bude znamenat posun Severoatlantické aliance až k ruské hranici. Podle představitelů americké administrativy bude jednotná Evropa prospěšná dokonce i pro Rusko samotné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka USA | Foto: Bílý dům

Jak zjistil ve Washingtonu severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, prezident Bush o tom hodlá už brzy osobně přesvědčit Vladimíra Putina. Vysoce postavený zdroj americké administrativy, který si nepřál být jmenován nám ve Washingtonu zopakoval, že rozšíření Aliance není namířeno proti Rusku.

Pro amerického prezidenta je důležité, aby tento vzkaz k Rusům vyslal. Západ Ruska by mohl z rozšíření těžit tím, že bude sousedit s řadou zemí, které jsou stabilní, zabezpečené demokracie, žijící v míru sami se sebou i se svými sousedy.

Tyto země budou usilovat, podle Američanů, o co nejbližší vztahy s Ruskem. Podle činitele administrativy je to pro Rusko lepší než alternativa sousedství s nejistými státy, které jsou nervózní ze svých sousedů a Ruska se obávají.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme