Washington pro vynucené kontroly v Iráku

Spojené státy chtějí prosadit kontrolu podezřelých objektů v Iráku i za pomoci síly. Podle návrhu by se do Iráku vypravili zbrojní inspektoři OSN, které by doprovázeli zahraniční jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-18 Hornet hlídkuje nad jižním Irákem | Foto: US NAVY

Napsal to americký tisk a posléze potvrdil americký představitel citovaný agenturou Reuters. Myšlenka takzvaných "donucovacích inspekcí" získává podporu některých činitelů v Bílém domě.

Ti jsou přesvědčeni, že irácký prezident Saddám Husajn odmítne vstup inspektorů do některých objektů podezřelých z výroby zbraní hromadného ničení.

Tato otázka bude podle zdroje Reuters i hlavní náplní sobotního setkání prezidenta George Bushe s britským premiérem Tony Blairem.

Před úderem proti Iráku varoval šéf Ligy arabských států Amr Moussa. Doslova řekl, že útok by na Blízkém východě "otevřel bránu do pekel". Moussa zároveň vyzval Bagdád, aby po dohodě s OSN do země znovu vpustil zbrojní inspektory.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme