Washington řeší dilema, zda posílit či oslabit kontingent v Iráku

Prestižní republikánský senátor a předpokládaný kandidát na úřad amerického prezidenta John McCain vyzval k vyslání dalších 20 tisíc vojáků do Iráku. Prezident George Bush ale i přes nátlak z obou stran opět odmítl přijmout rozhodnutí zda posílit nebo snížit americkou přítomnost v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Představitelé Pentagonu potvrdili americkým médiím, že se řešení omezuje na tři otázky, jestli posílit koaliční vojska v Iráku, jestli naopak snížit jejich stavy, a nebo zahájit úplný odsun. Podle expertů se americké velení obává, že by odsun vedl ke krvavé občanské válce a že by v Iráku nastal podobný efekt jako v sedmdesátých letech ve Vietnamu, kde po odchodu Američanů komunistický režim nastolil brutální represe proti opozici.

Washington Post s odvoláním na představitele Pentagonu tvrdí, že americké velení bude prosazovat krátkodobé posílení vojsk za současného intenzivního výcviku iráckých vládních sil.

Mezitím zhoršující se situace v Iráku a hrozba případného konfliktu s Íránem a Severní Koreou vyvolala ve Spojených státech plány na znovuzavedení povinné vojenské služby. Návrh ale překvapivě vychází z Demokratické strany. Návrh předloží v nové Sněmovně reprezentantů kongresman Charles Rangel. Vojenská povinnost by se podle něj měla týkat občanů ve věku 18 až 26 let. Tento vrcholný představitel Demokratické strany je veterán Korejské války. Jeho návrh má prý přimět kongresmany, aby více zvažovali rozhodnutí, které by se mohlo týkat i jejich dětí.

Současná americká armáda je složená pouze z dobrovolníků. Kongresman Rangel ale upozorňuje, že to nemůže pokrýt zvýšené potřeby v Iráku a hrozbu ze Severní Koreje i Íránu, které vyvíjejí jaderné zbraně.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme