Washington se připravuje na inauguraci. Obama složí prezidentskou přísahu

Washington čeká prezidentská inaugurace. Barack Obama sice složil prezidentskou přísahu už včera, ale dnes si obřad zopakuje se vší slávou před budovou Kongresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama mává obecenstvu | Foto: Department of Defense, Chad J. McNeeley

Veřejná inaugurace prezidenta Obamy sice ještě zdaleka nezačala, na třídě Pensylvania Avenue ve středu Washingtonu už se ale místy slaví.

Vedoucí školního úřadu v dalekém Saint Louis Keith Marty sem se skupinou středoškolských učitelů přivezl asi osm desítek studentů.

„V Americe máme volby jednou za čtyři roky. Změní se vláda, ale systém zůstává stejný,“ říká Keith.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ulicích Washingtonu natáčel zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Je to od nepaměti naše tradice a bude pokračovat. Je dobré, když to mladí lidé vidí takhle na první pohled,“ vysvětluje školní administrátor Keith Marty, proč stálo za to vybrat peníze a přivézt děti ze státu Missouri až do Washingtonu.

Howard z Virginie byl na inauguraci už před čtyřmi lety, měl ale s přáteli smůlu. V centru Washingtonu bylo tolik lidí, že se vůbec nedostali do parku National Mall, kde Barack Obama skládal přísahu.

Zatímco v roce 2009 přijely do centra města skoro dva miliony lidí, letos jich podle úřadů bude asi 800 tisíc, méně než polovina.

A skoro bez výjimky to budou demokratičtí voliči - jako třeba důchodkyně Barbara, která je přesvědčená, že znovuzvolení demokrata Obamy je pro zemi přínosem.

V ulicích Washingtonu se dnes budou veselit hlavně demokraté. Na republikána tady nenarazíte. Za čtyři roky to může být jiné. Ale dnes bude americká metropole znovu dějištěm inaugurace liberálního prezidenta tmavé pleti. Ať se to republikánům líbí, nebo ne.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme