Washington se snaží vyjednat příměří v Gaze

Washington pracuje na dohodě mezi Palestinci a Izraelci. Oznámil to americký prezident George Bush. Současně zopakoval, že Spojené státy viní z rozpoutání násilí v Gaze palestinské radikály. V pásmu osmým dnem pokračuje izraelské bombardování. Podle nejnovějších údajů si už vyžádalo životy nejméně 430 lidí, z toho 75 dětí a 21 žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vládní budovy Hamasu v Gaze | Zdroj: ČTK

Americký prezident se zdržel jakékoli kritiky Izraele za vojenské akce v pásmu Gazy. Novou vlnu násilí rozpoutali podle něj členové teroristického palestinského hnutí Hamas útoky na izraelské území. Dopustili se tak teroristického činu, který, jak George Bush připomněl, odsoudil i prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová považuje za hlavního viníka současné vlny násilí palestinské hnutí Hamas. "Pracujeme na příměří, které nedovolí nové raketové útoky Hamasu na izraelské území," řekla mimo jiné Riceová po schůzce s prezidentem Bushem v Bílém domě.

Washington se proto snaží pomoci dohodnout nové příměří. Ale takové, které budou dodržovat obě strany a které bude zahrnovat účinná opatření proti pašování zbrání teroristickým skupinám v Gaze.

Šéfka americké diplomacie je podle svých slov v přímém kontaktu s představiteli klíčových arabských států i Evropou. Zatím ale neplánuje cestu na Blízký východ.

Izraelské nálety přitom pokračují už osmý den. Jeden z vrcholných představitelů ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamas Abú Zakaríja Džamál byl v noci na dnešek při izraelském bombardování pásma Gazy zabit. S odvoláním na zdroje Hamasu to oznámila agentura Reuters.

Izrael dnes také oznámil, že při nočních útocích byl zničen palestinský sklad zbraní a výcvikový tábor. Džamál je už druhým vysokým představitelem Hamasu, který byl zabit při současné izraelské ofenzivě.

Vít Pohanka, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme