Shutdown ochromil Washington. Turistům se zavřela muzea, mimo provoz je i kamera ve výběhu pandy

Pozastavený turistický život nebo vypnutá kamera s online přenosem ve výběhu pandy v zoo. To jsou jen některé z problémů, které způsobuje pozastavené financování vládních institucí ve Spojených státech. Brzy půjde o nejdelší krizi tohoto druhu v americké historii. Zatím to přitom nevypadá, že by se politici dokázali na podobě nového rozpočtu v nejbližší době dohodnout. Jedním z míst, které tím trpí nejvíc, je hlavní město Washington.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káva zdarma pro federální zaměstnance patří ve Spojených státech ke koloritu vládních shutdownů. Přinejmenším ve Washingtonu. Archivní foto | Zdroj: Reuters

Právě v metropoli pracuje velké množství federálních zaměstnanců, kteří teď do práce chodit nesmějí, anebo to dělají dočasně bez nároku na mzdu.

Desítky památek a dalších míst, za kterými obvykle přijíždějí turisté, jsou zavřené.

Obamovi obehnali svůj dům třímetrovou zdí, tvrdí Trump. Má velmi živou fantazii, vzkazují sousedé

Číst článek

Pro atrakce chtivé návštěvníky se teď hlavní město Washington dělí na dvě části. První jsou zavřené galerie, muzea a další podobná zařízení, většinou ta, která mají v názvu slovo národní.

Další částí jsou ty zbylé, stále otevřené turistické atrakce, jejichž provozovatelé mohou mít z výpadku financování vládních institucí tak trochu škodolibou radost. O to víc turistů k nim teď totiž zavítá. Týká se to například muzea médií Newseum na Pensylvánské ulici nedaleko od Kapitolu.

U vchodu je vidět tradiční výstava aktuálních titulních stran světových deníků a také naprosto nepřehlédnutelná cedule „OPEN“. Ta nikoho nenechá na pochybách, že muzeum je otevřené.

Největší světový muzejní komplex Smithsonian ve Washingtonu | Zdroj: Fotobanka Pixabay (5008272) | CC0 Creative Commons,©

Zaměstnancům zdarma

„Tohle je jedno z těch mála muzeí, co zůstala otevřená. Výpadek financování zasahuje naši dovolenou. Pochopitelně jsme sem přijeli, abychom něco viděli. Měli jsme tu pobyt zajištěný dopředu a chtěli i na místa, která jsou teď zavřená. Chtěli jsme do národních muzeí, třeba letectví a kosmonautiky. Hodně atrakcí je ale mimo provoz. To je docela zklamání. Moc nedoufáme, že by se to mohlo změnit, než odjedeme. Naštěstí to ale nemáme daleko, takže si dovedeme představit, že přijedeme znovu,“ říkají Radiožurnálu Linda a Brian, turisté ze státu New Jersey.

Muž vylezl na vánoční strom u Bílého domu. Policisté ho přinutili slézt a předali do péče psychiatrů

Číst článek

Za vstupy zaplatili více než 25 dolarů, ale federální zaměstnanci, které takzvaný „shutdown“ (uzavírka) postihl, mohou přijít zadarmo.

Podobnou akci pro rodiny shutdownem stižených vládních zaměstnanců mají washingtonské restaurace šéfkuchaře Josého Andrese. Ty nabízejí odpolední sendviče nebo jiné drobné občerstvení zdarma.

Osamocená zmrzlinářka

Ne každý ale dovede tak obratně zúročit současnou situaci. Je tu prý méně lidí a tím pádem zákazníků, než běžně během všedního dne, jak říká prodavačka z pojízdného stánku se zmrzlinou.

Miliony Američanů nepřijdou o potravinové dávky. Spor Trumpa a Kongresu jejich výplatu neovlivní

Číst článek

Přesto se usmívá a nevypadá, že by ji to příliš trápilo. Podle ní je velmi hezké a teplé počasí a nebýt shutdownu, zmrzliny by prý prodala hodně. Ostatní majitelé podobných pojízdných stánků, kterých tu bývá celá řada, to vzdali předem.

Zmrzlinářka je sama na místě obklopeném zavřenými muzei: na hlavní washingtonské promenádě National Mall na dohled Kapitolu. Je tu například populární Muzeum letectví a kosmonautiky nebo Muzeum amerických indiánů, Národní galerie a další zavřené atrakce.  

O několik kilometrů dál je zavřená také washingtonská zoologická zahrada. Je tu jen personál nutný k tomu, aby zvířata netrpěla hlady. Fanoušky washingtonskou zoo odchované pandy zamrzí hlavně fakt, že vypnutá je i kamera v jejím výběhu.

Due to the #GovernmentShutdown, Smithsonian museums and the National Zoo are closed. We will update our operating status as soon as the situation is resolved. We do not plan to update social media other than to inform you of our operating status.

14:57 – 02. 01. 2019

138 244

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme