Washington slevuje ze svých očekávání

Spojené státy vyvíjejí silný diplomatický tlak na to, aby byla dokončena irácká ústava, kterou by měl nejpozději zítra schválit irácký parlament. Washington zároveň mění rétoriku a snižuje očekávání toho, čeho lze v Iráku dosáhnout. Administrativa začíná přiznávat, že očekávání spojovaná s Irákem byla nerealistická.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washington | Foto: AFP

Zatímco diplomaté Spojených států a OSN dělají všechno pro to, aby Irák schválením ústavy pokročil dál v budování své demokratické společnosti, Bushova administrativa výrazně snížila očekávání spojovaná s iráckou demokratizací a budováním svobodné společnosti.

Nedělní Washington Post napsal, že se Američané budou muset spokojit v přechodném období s daleko menšími výsledky než předpokládali. Washington už nemluví o tom, že Irák bude modelovou demokracií, že bude soběstačný na základě produkce ropy a že nová společnost zbaví Iráčany strachu o bezpečnost a ekonomiku.

Američané nyní zdůrazňují, že po chaosu způsobeném invazí, Iráčané přebírají kontrolu nad svou zemí, budují svobodnou společnost, která si může vládnout, postará se o udržitelný rozvoj a o bezpečnost.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme