Washington uctil památku astronatů Columbie

Vzpomínkové ceremoniály, které jsou součástí amerického národního smutku po sobotní havárii raketoplánu Columbia se přenesly do metropole Washingtonu. V Národní katedrále, která slouží k ekumenických bohoslužbám při výjimečných celonárodních příležitostech se sešli politici, diplomatický sbor, ale také zaměstnanci americké kosmické agentury NASA, kteří pracují se výzkumných centech nedaleko Washingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozpad Columbie - snímek z vysílání CNN | Zdroj: ČTK

Na místě byl i zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina. Jak informuje, smutečního aktu ve washingtonské Národní katedrále se kromě viceprezidenta Dicka Cheneyho, generála Tonnyho Frankse a bývalého astronauta Johna Glena zúčastnili stovky pracovníků NASA z vědeckých pracovišť v Marylandu.

posádka raketoplánu Columbia -zleva vpředu Rick Husband, Kalpana Chawlaová a William McCool, zleva vzadu David Brown, Laurel Clarková, Michael Anderson a izraelský astronaut Ramon Ilan | Foto: ČTK/AP

Tryzně byli přítomni také rodiče jednoho ze sedmi členů posádky raketoplánu Columbie, který nedaleko odtud chodil v sedmdesátých letech na střední školu. Právě vlajku této školy měl astronaut Brown s sebou na poslední výpravě raketoplánu Columbia. Působivé bylo pěvecké vystoupení známé černošské sólistky Patti LaBelle.

Šéf NASA Sean ÓKeefe znovu připomněl, že sny o objevování hranic neznámého v kosmu se budou dále naplňovat. Viceprezident Dick Cheney řekl, že tyto sny nesou dále rodiny astronautů, které i přes veškerý žal vyzvali Ameriku k pokračování kosmického programu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme