Trumpův hovor se Zelenským byl nepatřičný, řekl v Kongresu expert Bílého domu, který telefonát slyšel

Obsah červencového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému byl nepatřičný, řekl při úterním veřejném slyšení před výborem Sněmovny reprezentantů bezpečnostní představitel Bílého domu a expert na Ukrajinu Alexander Vindman. Poradkyně viceprezidenta Mikea Pence Jennifer Williamsová zase uvedla, že jí hovor připadal „neobvyklý“, protože se týkal „domácí politické záležitosti“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jennifer Williamsová a Alexander Vindman, svědci v rámci impeachmentového vyeštřování americké Sněmvny reprezentantů | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Trumpův telefonát do Kyjeva stojí v centru vyšetřování, které může vést až k podání ústavní žaloby na prezidenta, tedy impeachmentu.

Veřejná slyšení ve sněmovně, která navazují na výpovědi za zavřenými dveřmi, začala před týdnem ve středu, kdy vypovídali americký chargé d'affaires v Kyjevě William Taylor a náměstek ministra zahraničí George Kent. V pátek pak se svědectvím vystoupila bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová.

V Kongresu promluvila exvelvyslankyně na Ukrajině. ‚Mé odvolání provázela špinavá kampaň,‘ uvedla

Číst článek

Výpovědi diplomatů, úředníků a představitelů administrativy mají vnést jasno do toho, zda prezident Trump překročil své pravomoci, když Ukrajinu vyzýval k vyšetřování syna svého politického rivala Joea Bidena. Podle demokratů chtěl Trump nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace o Bidenových a pokusil se tedy zneužít Ukrajinu v americkém volebním boji.

„Je nepatřičné, aby prezident Spojených států žádal cizí vládu, aby vyšetřovala amerického občana a politického oponenta,“ řekl Vindman ve své úvodní řeči. Své znepokojení ohledně obsahu telefonátu, u kterého byl osobně přítomen, pak prý kvůli „smyslu pro povinnost“ sdílel se svými nadřízenými.

‚Rušivý element‘

Při odpovědích na otázky pak Vindman řekl, že „neměl žádné pochyby“ o tom, že Trump Zelenského v hovoru žádal o vyšetřování angažmá Huntera Bidena ve společnosti Burisma. Podle něj z telefonátu jednoznačně vyplývalo, že Ukrajina nemá v této záležitosti na výběr. Trumpova právníka Rudyho Giulianiho, který se angažoval v jednáních s Kyjevem, pak Vindman označil za „rušivý element“.

Slyšení ve Sněmovně reprezentantů v pátek čeká ještě bývalého zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Kurta Volkera a poradce Bílého domu pro ruské a evropské záležitosti Tima Morrisona.

Demokratičtí kongresmani zvažují, zda s prezidentem zahájí proces takzvaného impeachmentu, který může vést k jeho sesazení z funkce. Trumpovo sesazení se ale zdá být nereálné vzhledem k republikánské převaze v Senátu, druhé kongresové komoře, která podle ústavy vynáší konečný verdikt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme