‚Neděláme blbosti.‘ Američané v boji s omikronem nespoléhají jen na vládu a zůstávají ostražití

Spojené státy se potýkají s rychle se šířící variantou koronaviru omikron. Chybějí učitelé, lékaři, piloti a letušky. Testovací místa nestíhají. V nemocnicích je opět víc než 100 tisíc lidí, podobně jako loni v zimě. Karantény a izolace ohrožují chod některých institucí. Průměrný denní přírůstek nových případů covidu už je přes 600 tisíc. Jak tuto intenzivní a zatím naštěstí ne tolik smrtelnou vlnu pandemie Američané prožívají?

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na test na koronavirus v New Yorku

Počet případů koronaviru v USA kvůli variantě omikron roste. Ilustrační foto | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

S Nadie se dávám do řeči v centru Washingtonu, i venku si zakrývá ústa a nos, a rozčiluje se na ty politiky, kteří šíří dezinformace a vedou například boj právě proti rouškám. Podle ní nesou zodpovědnost za to, že se americké hlavní město stalo na přelomu roku jedním z nejhorších míst na celém světě, co do intenzity pandemie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Američané vnímají další vlnu pandemie způsobenou variantou omikron? Poslechněte si v reportáži

Někteří lidé v regionu – jako Nadie – zůstávají dál ostražití, jiní už rezignovali s tím, že i když odolali předchozím variantám koronaviru, omikronu bude těžké se vyhnout. A někteří dosud nenakažení zůstávají někde mezi.

„Ujišťujeme se, že lidi z naší bubliny jsou očkovaní – naši blízcí, děti, přátelé. A doufáme, že to, co oznamují vědci, je přesné: že tohle je velmi nakažlivá, ale ne tak nebezpečná varianta covidu. Jsem trpělivý a věřím, že na jaře to tu bude mnohem lepší než teď,“ říká pro Radiožurnál penzista Joshua.

Nemohou dýchat, mají horečky, jsou dehydratované. Hospitalizovaných dětí s covidem přibývá v USA i jinde

Číst článek

„Neděláme pitomosti. Třeba včera večer manželka nechtěla jít do restaurace, protože byla přeplněná. Tak jsme o kus dál našli prázdnou. Zítra letím za svým tátou do Kalifornie a vybral jsem si trasu, kterou létá méně lidí. Prostě se přizpůsobujeme situaci v takových malých, praktických věcech,“ vypráví.

„Samozřejmě nosíme roušku a doufáme, že věda má správné informace a že ani těm, co se nakazí, to tolik neublíží.“

Pomohla kalamita

Jeden z okresů na předměstí Washingtonu kvůli omikronu na 14 dní zavřel školy a obnovil virtuální výuku. Jinde paradoxně pomohla sněhová kalamita, kvůli níž některé školy zůstaly minulý týden tři z pěti dní zavřené.

Tím vznikla jakási přirozená, nárazníková karanténa poté, co mnozí o vánočních prázdninách cestovali po Americe, případně se jinak setkávali s příbuznými.

V regionu je také kritický nedostatek testů. Lidé si v sousedských aplikacích radí, která lékárna zrovna dostala zásilku domácích rychlotestů.

Půl miliardy jich nakoupila federální vláda a chce je od příštího týdne zasílat lidem zdarma poštou. Na PCR test je obvykle čekací doba tři až pět dní.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme