Washington: V Gruzii operuje Al Kajdá

Bílý dům ve středu potvrdil, že americké jednotky zřejmě pomohou Gruzii s výcvikem ozbrojených sil. Spojené státy nevylučují, že v Gruzii operují příslušníci teroristické organizace Al Kajdá, kterou Washington viní z loňských teoristických útoků. Jak z Washingtonu telefonuje naše zpravodajka Olga Krupauerová, mluvčí Bílého domu na brífingu prohlásil, že se americké jednotky v žádném případě nezapojí po boku gruzínských vojáků do vojenských akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Dodal, že Washington připravuje plány pro výcvik a vyzbrojení gruzínských ozbrojených sil, které podle Spojených států chystají bitvu o soutěsku Pankisi na gruzínsko-čečenské hranici. Američané nevylučují, že teroristé operující u této soutěsky jsou napojeni na organizaci Al Kajdá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O.Krupauerová: Washington a Gruzie

Úloha Američanů v Gruzii bude zřejmě podobná působení jednotek na Filipínách, kde cvičí filipínskou armádu proti organizaci Abu Sayyafa.

Mezitím Gruzie dementovala informace, že americké speciální jednotky jsou už v zemi. Mluvčí gruzínského prezidenta Ševarnadzeho Kacha Imnadze prohlásil, že zpráva o jejich příletu není správná. Přiznal ale, že v brzké době přicestuje do Tbilisi skupina amerických vojenských expertů. "Spolupracujeme se Spojenými státy i s Ruskem v obraně a bezpečnosti, to ale neznamená, že plánujeme vojenskou operaci," uvedl mluvčí.

Stejné stanovisko v reakci na informace o přípravách akce proti teroristům v horské soutěsce Pankisi prezentoval i náměstek ministra bezpečnosti Gruzie. V Rusku přinesly agentury zprávy, že Moskva možná souhlasila s akcí teroristů s pomocí Američanů výměnou za kontrolu nad jižní Osetií a Abcházií. Deník Washington Post napsal, že Pentagon už Gruzii poskytl 10 bojových helikoptér

Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme