Washington váhá s vysláním vojáků do Libérie

V okolí Monrovie, hlavního města Libérie, znovu začaly boje mezi jednotkami prezidenta Charlese Taylora a opozičními povstalci. Liberijské metropoli nyní hrozí třetí velký útok, v předchozích dvou přišly o život stovky nevinných civilistů. George Bush nedávno slíbil Libérii pomoc. Podle televizní stanice BBC si ale teď Washington není jistý tím, zda mírové síly do Afriky skutečně pošle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatelé Monrovie vítají Američany | Zdroj: ČTK

William Nash, poradce pro zahraniční záležitosti ve Washingtonu řekl, že Bílý dům s vysláním větší mise do Afriky stále váhá. "Je jednoduché přiletět a lidi nakrmit, je ale těžké odhadnout, co se stane potom. Máme velké problémy v Afghánistánu a ještě větší v Iráku, další dlouhodobý závazek je proto třeba zvážit," uvedl Nash.

Zatímco Američané váhají, Hospodářského společenství západoafrických států ECOWAS spoléhá na jejich pomoc. "Chceme především mír a v tomto okamžiku potřebujeme mezinárodní pomoc. To je důvod proč chceme, aby sem Spojené státy poslaly své síly a pomohly zabezpečit stabilitu, mír a bezpečí pro nás všechny," potvrdil dnes televizní stanici CNN bývalý liberijský viceprezident Henry Monuba.

Martin Hromádka, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme