Washington varoval Moskvu před prodejem zbraní Sýrii

Spojené státy varovaly Rusko, aby neprodávalo Sýrii raketové systémy Islander, protože by mohly být použity proti Izraeli. O transakci se podle ruských médií má rozhodnout v době nadcházející návštěvy syrského prezidenta v Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpalovací rampy

Odpalovací rampy | Foto: GlobalSecurity.org

Mluvčí amerického ministra zahraničí Richard Boucher varoval, že dodávka zbraní Damašku může vyvolat ze strany Washingtonu sankce. Boucher upozornil, že Sýrie je na americkém seznamu států podporujících terorismus. Americké zákony umožňují potrestat každého, kdo by tyto režimy podporoval ve zbrojení.

Washington se o zamýšleném prodeji ruských raketových systémů Sýrii dozvěděl od Izraele. Ostré prohlášení americké diplomacie přišlo těsně před setkáním ministra zahraničí Colina Powella s ruským ministrem obrany Sergejem Ivanovem. Ivanov plány na prodej raket Sýrii jednoznačně dementoval. Upozornil však, že ruské zákony vývoz poměrně zastaralých raket SS-28 nijak neomezují.

Rakety SS-28 jsou vylepšenou verzí raket SS-22, označovaných ve slovním kódu NATO jako Scud, které používal Irák k ostřelování Izraele během první války v Perském zálivu v roce 1991. Tehdy Irák na cíle v Izraeli odpálil 39 raket tohoto typu. Při útocích, které způsobily značné materiální škody, zahynuli dva lidé a několik set bylo zraněno.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme