Washington varuje před občanskou válkou v Libyi

Washington nechává otevřenou možnost nasazení vojenské síly v Libyi. Americká vláda zvažuje nasazení vojáků k zajištění humanitární pomoci, nevylučuje ale ani přímý zásah. Washington ale nechce jednat bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN a evropských spojenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na palubě

„Libye se může stát mírumilovnou demokracií, může ji čekat vleklá občanská válka nebo se může propadnout do chaosu,“ říká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Americké zákonodárce ujišťuje, že Spojené státy v regionu pomáhají prodemokratickým silám.

„Pracujeme na tom, abychom otevřeli politické systémy, hospodářství a společnost na Blízkém východě,“ prohlásila mimo jiné šéfka americké diplomacie. Není ale jasné, jak daleko je Bílý dům konkrétně v pomoci libyjským povstalcům jít.

Bezletové zóny

Generál James Mattis, velitel amerických sil v oblasti Blízkého a středního východu varoval, že by případné udržování často zmiňované bezletové zóny, nutně znamenalo také útoky na pozemní cíle v Libyi. Při takovém útoku by ale mohli umírat i civilisté.

Navíc jakékoliv nasazení amerických jednotek v arabské zemi bude na Blízkém východě vnímáno jako vměšování do arabských záležitostí. Zatím zřejmě není Washington připravený zajít tak daleko.

Američané přesto přeskupují své síly v regionu. K libyjským břehům míří dvě lodě schopné obojživelného výsadku i letadlová loď Enterprise. Vojáci budou pravděpodobně plnit jen humanitární úkoly. Evakuovat cizince a dodávat jídlo a zdravotnický materiál do oblastí kontrolovaných povstalci.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme