Washington věří v úspěch referenda o irácké ústavě

Spojené státy přivítaly kompromis o irácké ústavě. Změny návrhu iráckého základního zákona, kterým šíité a Kurdové vyšli vstříc menšinovým sunnitům, je dobrým řešením na poslední chvíli. Američtí představitelé vyjádřili přesvědčení, že tento krok povede k vyšší účasti v sobotním referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příprava volebních uren v Iráku | Zdroj: ČTK

Bushova administrativa přivítala kompromis dosažený na poslední chvíli, který by měl zajistit podporu sunnitských Arabů nové irácké ústavě. Ministr obrany Donald Rumsfeld ale zopakoval dřívější varování amerického prezidenta před novou vlnou násilností v Iráku v souvislosti se sobotním referendem.

"Poslední, co si nepřítel přeje, je úspěch v referendu," řekl šéf Pentagonu. Mluvčí Bílého domu Scot McClellan doplnil, že změny v ústavě by měly povzbudit Iráčany k účasti na politickém procesu také v budoucnosti.

Pro vládu prezidenta Bushe je úspěch iráckého referenda velmi důležitý, protože s Irákem je spojena popularita George Bushe ve Spojených státech.

Soudní líčení s diktátorem bude veřejné

Proces s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem, který má začít příští týden, bude veřejný. Potvrdil to dnes soud. Proces bude přístupný lidem i médiím. Některé televize ho možná odvysílají v přímém přenosu.

Saddám Husajn čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a použití zakázaných zbraní. Hrozí mu trest smrti, který Irák obnovil v roce 2003. Před soud se příští týden dostane také dalších šest prominentů bývalého režimu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme