Washington vyzývá Evropu k rázné akci pro záchranu eura

Krize eura je problémem i pro Ameriku. Po summitu s představiteli Evropské unie to připustil americký prezident Barack Obama. Spojené státy jsou podle něj připravené Evropské unii pomoci, ale neslibují žádnou finanční podporu. Obama neupřesnil, jak konkrétně má americká pomoc vypadat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident EU Herman Van Rompuy, americký prezident Barack Obama a šéf Evropské komise José Barroso | Zdroj: ČTK

Evropa a Amerika se vzájemné potřebují. Ve Washingtonu se v tom znovu utvrdili představitelé Evropské unie a Spojených států.

To, co se děje v Evropě, má obrovský význam i pro naši ekonomiku, zdůraznil šéf Bílého domu Barack Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Washingtonu se v Ranním Radiožurnálu přihlásil zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Z výroků amerického velvyslance při Evropské unii Williama Kennarda, který byl při jednání přítomný, je ale zřejmé, že za zavřenými dveřmi Obama příliš diplomatický nebyl a opakovaně zdůraznil, že se evropské země musejí rozhoupat k odvážnější akci pro řešení krize eura.

Představitelé EU a USA se zavázali vytvořit plán pro posílení už tak silných vzájemných obchodních a investičních vazeb.

Bruselští představitelé se na pravidelné vrcholné schůzce mimo jiné zavázali zavést nové a přísnější sankce vůči Íránu, stejně jak to nedávno učinily Spojené státy, Kanada a Velká Británie.

Spolu s americkým prezidentem také znovu vyzvali syrskou vládu, aby okamžitě zastavila násilí proti vlastnímu lidu a umožnila poklidnou a demokratickou transformaci země.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme