Washington žádá podporu spojenců ve válce s Irákem

Washington požádal své spojence v NATO o podporu v případné válce s Irákem. Spojené státy navrhly šest různých forem pomoci, ani jedna z nich ale nepočítá s přímou vojenskou účastí v útoku na Irák. Američané žádají například o vstup do vzdušného prostoru, do přístavů nebo na vojenské základny svých spojenců. Britský premiér Tony Blair dnes nevyloučil, že ještě před útokem na Irák OSN projedná druhou rezoluci. Pokud by ale v Radě bezpečnosti padlo - podle Blairových slov - nějaké "nesmyslné veto", bude nezbytná vojenská akce bez čerstvého mandátu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair

Britský premiér Tony Blair | Foto: 10 Downing Street

V Británii zatím sílí odpor proti útoku na Irák. Své pochyby o vojenské akci v Iráku dali dnes najevo biskupové anglikánské církve. I členové Labouristické strany o plánovanému akci v těchto dnech velmi diskutují. Premiér Tony Blair se s nimi dnes sejde.

Mnozí poslanci požadují záruky, že Británie se připojí k vojenskému zásahu proti Iráku pouze na základě rezoluce OSN. Biskupové anglikánské círve dnes opět zdůraznili svůj nesouhlas s jakoukoli vojenskou akcí proti Iráku, Biskup birminghamský řekl, že vláda začíná vypadat jako soudce, porota a mistr popravčí v jedné osobě.

Bulvární deník Sun otiskl informaci, že Tony Blair se chystá na summit s prezidentem Bushem. K setkání má dojít dva dny po Bushově projevu o stavu Unie. Podle zpravodaje BBC si britští činitelé začínají do svých kalendářů provizorně značit týden války těsně po tomto summitu.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme