Washington žádá Prahu o intervenci při tvorbě afghánské vlády

Velvyslanec Spojených států Craig Stapleton v Praze požádal ministra zahraničí Jana Kavana, aby Česká republika využila svých diplomatických kontaktů se Severní aliancí. Myšlenku nejširší koaliční vlády v Afghánistánu ministr Kavan podpořil a pomoc přislíbil. Složit zbraně a do čtvrtka předat město Kunduz - to je ultimátum, které stanovilo opoziční Severní spojenectví jednotkám Talibanu. Podle afghánských diplomatů v Dušanbe výzvu tlumočili oddílům Talibanu opoziční polní velitelé, kteří tuto severní baštu afghánských radikálních sil obklíčili. CNN hlásí, že Talibanci v Kunduzu s kapitulací souhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják Severního spojenectví

voják Severního spojenectví | Zdroj: ČTK

Po vypršení ultimata prý Severní spojenectví na Kunduz zaútočí. Taliban mezitím tvrdí, že údajně nemá žádné kontakty s islámským radikálem Usámou bin Ládinem a neví, kde se hledaný terorista pohybuje. Uvedl to mluvčí vůdce Talibanu Muhammada Umara.

Organizace spojených národů oznámila, že nemá dostatečné prostředky na to, aby přijala případnou kapitulaci talibanských jednotek v severoafghánském Kunduzu. Velitelé Talibanu v minulých dnech údajně projevili přání vzdát se pouze do rukou OSN, která by měla zajistit bezpečnost cizinců, kteří bojují na straně tohoto hnutí.

Americký prezident George Bush prohlásil, že nejtvrdší práci v Afghánistánu, jíž je zničení organizace Al-Káida islámského radikála Usámy bin Ládina, bude ještě třeba vykonat. Zdůraznil, že členové této organizace jsou "fanatici" odhodlaní ke všemu a že se ukrývají v jeskyních a podzemních tunelech. Bush je však přesvědčen, že USA v boji s terorismem zvítězí. Afghánistán je pouze začátek boje s terorismem, řekl ještě v předvečer svátku Dne díkůvzdání několika tisícům příslušníků elitních amerických jednotek ve Fort Campbellu ve státu Kentucky s tím, že Amerika hrozbu terorismu ve světě zlikviduje.

Americká letadla v noci opět pokračovala v náletech na oblast Kunduzu na severovýchodě Afghánistánu. Bombardování se zaměřilo především na rezidenční část města. Podle Afghánské islámské agentury byla při náletech zničena řada budov. Počet případných obětí zatím není znám. Americké letouny bombardovaly v noci také baštu Talibanu - jihoafghánský Kandahár. Podle AIP přišli při náletech o život dva lidé a osm osob bylo zraněno.

Organizace Al-Káida je z velké části zničena. V Londýně to prohlásil britský ministr zahraničí Jack Straw. Zbývající členové organizace, kterou vede hledaný terorista Usáma bin Ládin, jsou podle Strawa na útěku. Šéf britské diplomacie také ocenil postup Severního spojenectví, které bojuje s Talibanem. Britská vláda bude podle Strawa jednat se Severním spojenectvím o každém rozmístění svých vojáků na jejich území.

Prezidentským palácem v Kábulu otřásl silný výbuch. Podle agentury Reuters exploze zničila stanoviště tamní stráže. Detonace byla údajně nehoda a nikdo při ní nepřišel o život. Dva chlapci, kteří v blízkosti sbírali dříví, byli zraněni. Incident mohl zavinit jeden z vojáků, který neúmyslně odpálil raketu. Exploze způsobila minimální materiální škody.

Americký generál Tommy Franks navštívil letiště v Bagramu severně od Kábulu, kde se setkal s představiteli Severní aliance. Franks podle agentury Reuters zatím nedokázal odhadnout, jak dlouho vojenská akce v zemi potrvá. Potvrdil však, že v Afghánistánu nyní operují speciální jednotky.

Do Perského zálivu odletěl první kontingent 30 příslušníků australské elitní letecké jednotky. Austrálie před několika týdny přislíbila USA v boji proti terorismu vojenskou pomoc, jejíž součástí je vyslání více než tisíce vojáků včetně 150 členů letecké jednotky. Australská vláda poskytne Spojeným státům také čtyři bojové letouny, tři fregaty a dvě letadla pro doplňování paliva.

Spojené státy zintenzivnily hon na islámského radikála Usámu bin Ládina. Washington oznámil zvýšení odměny za jeho hlavu na 25 milionů dolarů. "Kdybychom věděli, kde přesně je, už by nežil", uvedl nejmenovaný americký činitel.

Konference o budoucí afghánské koaliční vládě se uskuteční pod záštitou Organizace Spojených národů v Berlíně. OSN si přeje, aby začala už v pondělí. Zúčastní se jí představitelé nejrůznějších politických a etnických proudů v Afghánistánu. Pozvání už formálně přijala protitalibanská Severní koalice i bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh, který už skoro třicet let žije v exilu v Itálii.

Ke třem rokům vězení odsoudil pákistánský soud vůdce islámských radikálů a třicítku jeho stoupenců za nedovolené překročení hranic s Afghánistánem. Šéf Strany za striktní uplatňování islámského práva Súfi Muhammad odvedl řadu dalších islamistů z Pákistánu bojovat po boku afghánského radikálního hnutí Taliban a po jeho porážkách se chtěl opět vrátit domů. Pohraničníci jej a jeho společníky ale zatkli a předali policii. Pákistán uzavřel hranice s Afghánistánem právě proto, aby zabránil příslušníkům Talibanu a organizace Al-Káida, či jejich stoupencům, proniknout na své území.

Milan Kopp, Petr Voldán, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme