Washingtonská konference o klimatu má přinést plán boje proti globálnímu oteplování

Spojené státy podporují cíle OSN na odvrácení globálního oteplování. Potvrdila to americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová na úvod jednání o energetické bezpečnosti a klimatických změnách, kterého se ve Washingtonu účastní zástupci 16 ekonomicky nejsilnějších zemí světa, Evropské unie a OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovce

Ledovce | Foto: www.astro.noa.gr

Ministryně Riceová prohlásila, že by všechny země měly čelit globálnímu oteplování co nejlepším způsobem, který jim odpovídá. Podle pozorovatelů se tak potvrzuje, že Spojené státy budou podporovat individuálně stanovené limity pro exhalace.

Jedním z hlavních bodů jednání bude plán boje proti globálnímu oteplování do konce roku 2008, který předloží prezident George Bush. Zástupci ekonomicky silných zemí budou také připravovat dlouhodobější strategii dalšího postupu po roce 2012, kdy vyprší ekologické dohody z Kjóta.

Všeobecně se očekávalo, že se hlavní diskuse povedou kolem toho, zda má závazné limity pro skleníkové plyny určit mezinárodní společenství, nebo si je mají podle svých možností stanovit jednotlivé země samy. Jako ještě větší problém se teď ale jeví snaha Číny, Indie, Mexika a dalších zemí nepřijímat žádná omezující rozhodnutí.

16 ekonomicky nejsilnějších zemí světa, které se účastní jednání ve Washingtonu, v současnosti produkuje přes 90 procent celosvětově šířených skleníkových plynů. Jednání v této užší skupině má urychlit bezprostřední opatření, ale i přípravu dlouhodobé strategie na období po roce 2012. Spojené státy a evropské země argumentují tím, že se široká mezinárodní fóra stávají jen bezbřehým jevištěm pro projevy a nepřinášejí konkrétní efekt.

Tato situace podle pozorovatelů zjevně vyhovuje hlavně Číně. Zástupci Číny už předem prohlásili, že budou usilovat především o ekonomický rozvoj a opatření proti chudobě namísto omezení tvorby skleníkových plynů. Přednost má mít podle Pekingu zajištění jídla, obydlí a oblečení pro lidi.

Čína je v současné době největším producentem skleníkových plynů na světě. Představitelé Spojených států a dalších vyspělých zemí upozorňují, že bez spolupráce Číny nelze dosáhnout zvratu.

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme