Waterboarding funguje, vyhání oheň ohněm, věří Trump. Schválí mučení při výslechu?

Nový americký prezident Donald Trump se chystá podepsat exekutivní příkaz, který by mohl vést k obnovení programu výslechů podezřelých z terorismu v tajných věznicích Ústřední zpravodajské služby (CIA) v zahraničí. Agenti CIA by v budoucnu možná mohli opět používat i techniky, které mnozí považují za mučení. "S ohněm musíme bojovat ohněm," řekl Trump v rozhovoru s ABC. Waterboarding podle něj "funguje".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Waterboarding (ilustrační).

Waterboarding (ilustrační). | Foto: Mike Licht/CC BY 2.0

Exekutivní příkaz, který se podle Reuters a několika dalších amerických médií včetně The New York Times a The Washington Post chystá Trump podepsat, by anuloval dekrety prezidenta Baracka Obamy, kterými bývalá hlava státu zrušila věznice CIA v zahraničí a zakázala používání sporných výslechových technik. Podpis příkazu by sám o sobě program CIA neobnovil, otevřel by k tomu ale právní cestu, poznamenala agentura AFP.

My tu zatracenou zeď nezaplatíme, zní z Mexika. Trump chce začít stavět během pár měsíců

Číst článek

Ve středečním rozhovoru pro televizi ABC Trump řekl, že v účinnost krutých výslechových technik věří. "S ohněm musíme bojovat zase ohněm," konstatoval. Prohlásil, že radikální skupiny usekávají hlavy lidem na Blízkém východě. "Nesmíme s tím nic udělat. Nehrajeme na spravedlivém hřišti," řekl a dodal, že v účinnost trýznivých výslechových procedur má "absolutní důvěru".

"Když oni střílejí a sekají hlavy našich lidí a jiných lidí, když sekají hlavy lidí, protože jsou křesťané na Blízkém východě, když ISIS dělá věci, o kterých nikdo neslyšel od středověku... Mluvil jsem s lidmi na nejvyšších úrovních zpravodajských služeb a zeptal jsem se jich 'Funguje to? Funguje mučení?' a jejich odpověď byla 'Rozhodně ano.'," uvedl prezident. "Spolehnu se na Pompea a Mattise a svoji skupinu, a jestli to nebudou chtít udělat, tak v pořádku. Jestli budou chtít, tak na tom cíli budu pracovat."

‚Střílet chlapy bez mužnosti je zatracená legrace.‘ 10 památných výroků ‚vzteklého psa‘ Mattise

Číst článek

James Mattis, jehož si Trump vyvolil za ministra obrany, přitom v minulosti dal najevo, že waterboarding a další "pokročilé výslechové metody" nepatří mezi jeho favority. Potvrdil to sám Trump v loňském rozhovoru s New York Times: prezidenta prý „překvapilo“, že Mattis nevěří v účinnost metod jako waterboarding. „Řekl: ‚Nikdy jsem to nepokládal za užitečné. Vždycky jsem si myslel: „Dejte mi krabičku cigaret a pár piv - a poradím si s tím líp než s mučením.“

Pro a proti

Tajné věznice v zahraničí provozovaly Spojené státy za předchozího republikánského prezidenta George W. Bushe během takzvané války proti terorismu po útocích z 11. září 2001. Jednou z technik, která se při výslechu podezřelých z terorismu používala, byl i takzvaný waterboarding, při kterém je u vyslýchaného vyvoláván pocit, že se topí.

V roce 2014 senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb dospěl k závěru, že technika není účinná při získávání informací a CIA mohla potřebné údaje získat i jinou cestou. Podle agentury Reuters se proti znovuzavedení výslechové techniky staví řada vysoce postavených členů tajných služeb. Trump se nicméně k této metodě hlásil už během předvolební kampaně.

Základna Guantánamo | Foto: Vít Pohanka

Exekutivní příkaz, který by měl Trump podepsat v následujících dnech, podle Reuters umožní také další fungování námořní základny Guantánamo na Kubě, kde USA drží podezřelé z terorismu. Bývalý prezident Barack Obama sliboval Guantánamo, kde nyní pobývá už jen 41 vězňů, zavřít.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme