Webová stránka nizozemských nacionalistů pobouřila Evropskou komisi

Kampaň nizozemské radikální 'Strany za svobodu' proti pracovníkům z východu Evropy sklízí kritiku z Bruselu. Eurokomisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová ji označila za otevřenou výzvu k netoleranci. Vyzvala Nizozemce, aby se webovou stránkou vyzývající k nahlášení stížností na přistěhovalce ze střední a východní Evropy nenechali ovlivnit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Webová stránka zřízená nacionalistickou Stranou za svobodu Geerta Wilderse je podle komisařky Redingové zcela v rozporu s principy Evropské unie.

Vyzývá totiž k ignorování zásady volného pohybu osob v rámci sedmadvacítky. Stránka nabádá občany, aby psali své stížnosti na imigranty například z Polska, Bulharska nebo Rumunska.

"Web Strany za svobodu jde zcela proti unijním principů. Otevřeně lidi vyzývá k netoleranci. Evropa prožívá těžké časy, ale naše problémy vyřešíme větší solidaritou a ne ostouzením našich spoluobčanů. Vyzýváme všechny obyvatele Nizozemska, aby se k takové netoleranci nedali zlákat,“ přečetl prohlášení eurokomisařky pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingové její mluvčí Matthew Newman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

„Evropská komise je strážkyní evropského práva a zakročí v tom případě, když evropské svobody ohrožuje vláda nebo stát. Toto ale není ten případ. Je to iniciativa jedné strany. Muselo by se to řešit na národní úrovni. EK může jen upozorňovat spoluobčany, aby se nenechali takto ovlivňovat,“ říká bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Strana za svobodu tvrdí, že jen za dva dny provozu stránky dostala 32 tisíc podnětů a stížností na přistěhovalce z východu Evropy.

Liberálně konzervativní vláda premiéra Marka Rutteho se odmítla k otázce webu vyzývajícího k netoleranci vyjádřit.

Menšinový kabinet je při prosazování mnoha zákonů na hlasech poslanců radikální Strany za svobodu závislý.Výzva nizozemských radikálů poukazuje hlavně na přistěhovalce z Polska, Bulharska a Rumunska, ale i dalších středo a východoevropských zemí.

Už se ozvaly i organizace zaměstnavatelů, které říkají, že pracovníky z východní Evropy potřebují.

Ke společnému kroku se odhodlalo i deset velvyslanců zemí střední a východní Evropy, včetně Česka. Sestavili otevřený dopis politickým stranám a nizozemské veřejnost. Apelují v něm na to, že Nizozemsko má tradici tolerantní a otevřené společnosti. Připomínají, že většina lidí od nás jsou pro tuto zemi spíše přínosem než přítěží.

Pavel Novák, mta, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme