Extremista Tarrant chtěl zaútočit na tři mešity a poté je vypálit, uvedla novozélandská prokuratura

Pravicový extremista Brenton Tarrant, který se přiznal k vraždě 51 lidí ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, plánoval zaútočit ni a třetí mešitu a svatostánky chtěl po dokonání činu vypálit. Oznámila to v pondělí novozélandská prokuratura na začátek čtyřdenního jednání soudu, který má vynést rozsudek, informovala agentura AP.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extremista Brenton Tarrant

Tarrant byl do soudní síně přiveden v poutech. (archivní foto) | Zdroj: Reuters Connect

Tarrant byl do soudní síně přiveden v poutech. Na lavici obžalovaných, již bez pout, zato obklopen pěti policisty, neprojevoval podle AP při výpovědích přeživších a příbuzných obětí žádné emoce.

„Udělil sis právo vzít život 51 nevinným lidem, jejichž jediným zločinem - v tvých očích - bylo, že vyznávali islám,“ řekla na adresu obžalovaného Maysoon Salamaová, jejíž syn byl mezi Tarrantovými oběťmi. „Prohřešil jsi se nade vše chápání, nemůžu ti odpustit,“ citoval Salamaovou zpravodajský server BBC.

‚Nechal jsem se strhnout.‘ Za schvalování útoku v Christchurchi dostal muž dvouletou podmínku

Číst článek

Prokuratura uvedla, že Tarrant po odchodu z druhé mešity v Christchurchi plánoval odjet do nedalekého města Ashburton a zaútočit i na věřící v tamní mešitě. Mezitím ho však dopadla policie. Tarrant měl ve svém autě kromě dvou poloautomatických útočných pušek AR-15 a dalších čtyř zbraní i kanystry s benzinem, pomocí kterých po útoku plánoval mešity zapálit. Policii později řekl, že lituje, že benzin nepoužil, uvedla prokuratura.

Devětadvacetiletý Australan se v březnu přiznal k 51 vraždám, 40 pokusům o vraždu a k obvinění z terorismu, což z něj činí prvního člověka v dějinách Nového Zélandu, který byl z tohoto činu usvědčen. Zároveň se možná stane také prvním na souostroví, kdo může být za své zločiny odsouzen k doživotí bez možnosti podmíněného propuštění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme