Westerplatte v polském Gdaňsku bude centrem vzpomínání veteránů a politiků

Na poloostrov Westerplatte v polském Gdaňsku se v úterý sjedou státníci z celého světa. Právě tady totiž před 7O lety začala druhá světová válka. Tehdy, brzy nad ránem zaútočil německý křižník Schleswig-Holstein na polskou posádku hlídající vojenský sklad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tank z II. světové války | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na Westerplatte dorazí jedenadvacet premiérů včetně Vladimira Putina a německé kancléřsky Merkelové. Vedle nich bude také stát při projevech Ignáci Skowron, který byl u toho, když Němci rozpoutali válku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiofórum-vzpomínková slavnost k 70. výročí zahájení 2. světové války v polském Westerplatte

"Nevěděli jsme nic. Nikoho nenapadlo, že začíná druhá světová válka. Já měl jít za dva týdny do civilu a najednou jsme byli v bojových pozicích," řekl Českému Rozhlasu čtyřiadevadesátiletý veterán, který společně s evropskými politiky slavnostně odhalí výstavu na Westerplatte.

"Použili jsme více než 200 fotografií, rytin a map, našli jsme dokumenty, které ještě nikde nebyly publikovány," prozradil ČRo spoluautor výstavy a historik Bartolomej Gruba.

Petr Vavrouška, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme