‚Dlouhý a upřímný rozhovor.‘ Američan odsouzený v Rusku k 16 letům za špionáž se dovolal Blinkenovi

Paulu Whelanovi, Američanovi odsouzenému v Rusku k 16 letům vězení za údajné zapojení do špionáže, se podařilo telefonicky hovořit s ministrem zahraniční Antonym Blinkenem. Whelanův bratr David řekl ve čtvrtek stanici CNN, že rozhovor byl „dlouhý a upřímný“ a že Washington nehodlá polevit ve snahách přivézt Whelana zpět do USA. Rodina odsouzeného se nicméně připravuje na to, že Paul si možná bude v Rusku muset odpykat trest v celém rozsahu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pro Paula je obtížné (z vězení) telefonovat, takže se příležitosti chopil, jak to jen bylo možné... americká vláda má dle mého dobrou představu o tom, co Kreml držením Whelana sleduje, a je jen otázkou, jestli je vláda ve Washingtonu ochotná udělat určité ústupky. Já doufám, že může a že udělá,“ uvedl David Whelan.

Spojené státy a Rusko chystají další výměnu vězňů, Bílý dům chce získat bývalého mariňáka Whelana

Číst článek

Blinken podle agentury Reuters Whelanovi řekl, aby „nadále věřil, že vláda dělá všechno, co je v jejích silách, aby jej přivezla domů, jak jen to bude možné“.

Kreml by podle CNN výměnou za bývalého člena americké námořní pěchoty Whelana a Evana Gershkoviche, novináře a dalšího Američana drženého v Rusku za údajnou špionáž, mohl chtít ruské agenty držené v zahraničí.

Spojené státy však nyní žádné ruské špiony nevězní, a pokud by se taková výměna měla uskutečnit, USA by musely požádat partnerské země, aby vydaly agenty vězněné u nich.

Loni v prosinci například USA s Ruskem vyměnily ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta za americkou basketbalistku Brittney Grinerovou, kterou ruské úřady zatkly, když u ní na letišti našly náplně do elektronické cigarety obsahující konopný olej, a odsoudily ji k devíti letům vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme