Dokonalá bouře, varuje WHO před šířením epidemie eboly v Kongu. Zhoršuje se i kvůli násilí

Útoky ozbrojenců, vzdor místních komunit i geografické rozšíření nemoci mohou vést k výraznému zhoršení desáté epidemie eboly v Kongu. Dosud má na svědomí pravděpodobně 100 lidských životů, varuje Světová zdravotnická organizace. Ebola se šíří na východě země v zóně konfliktu.

Kinshasa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemie eboly v Demokratické republice Kongo: zdravotníci v nemocnici v Bikoru si kontrolují ochranný oděv (květen 2018).

Epidemie eboly v Demokratické republice Kongo: zdravotníci v nemocnici v Bikoru si kontrolují ochranný oděv (květen 2018). | Foto: AFP Photo/UNICEF/Mark Naftalin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Obáváme se, že v příštích týdnech a měsících se může propojit několik faktorů, které vytvoří dokonalou bouři,“ řekl v úterý podle agentury Reuters Peter Salama, zástupce ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) z oddělení přípravy a reakce na naléhavé události.

Kongo čelí epidemii eboly již podesáté od roku 1976, kdy se virus poprvé objevil na severu země. Choroba se ale tentokrát poprvé vyskytla v zóně konfliktu, na východě tohoto středoafrického státu.

Útoky radikálů

Radikálové, patrně ze sousední Ugandy, zaútočili v sobotu na východokonžské město Beni, kde během šestihodinového útoku zemřelo 18 lidí. V noci na úterý pak islamisté podle agentury AFP v regionu zabili jednoho člověka a dalších 17 unesli.

Kongo se potýká s novou vlnou eboly. Zdravotníci očkují experimentální vakcínou

Číst článek

Víkendové násilí vedlo v pondělí k pozastavení preventivních akcí proti šíření eboly. Očkovací centra sice zůstala otevřená, ale zdravotníci se už nesnažili vypátrat osoby, které přišly do styku s nakaženými.

Poslední, devátou epidemii onemocnění se v zemi podle zdravotních expertů podařilo zvládnout díky rychlé mezinárodní reakci a očkování obyvatel. Nákaze podlehlo 54 lidí.

Nová epidemie krvácivé horečky si přitom podle konžského ministerstva zdravotnictví vyžádala k 23. září zřejmě již 100 životů.

Celkově bylo ebolou v provincii Severní Kivu ve východním Kongu podle zprávy WHO nakaženo na 150 lidí.

Virus způsobuje horečky a vnitřní a vnější krvácení, nemoci podlehne asi polovina nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme