Ivermektin nedoporučuje ani Světová zdravotnická organizace. O přínosech léku nemá dostatek dat

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy. Podobné doporučení minulý týden vydala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dříve americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) či výrobce ivermektinu Merck.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék ivermektin

Ivermektin nezískal pro léčbu covidu-19 doporučení ani od Evropské agentury pro léčivé přípravky | Foto: Alain Delpey / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

„Týká se to pacientů s covidem-19, ať už mají jakkoliv závažný průběh,“ upřesnila lékařka a specialistka na klinickou péči při WHO Janet Diazová. Doporučení se podle ní „zakládá na velmi malé jistotě“, že ivermektin může pacientům při léčbě onemocnění způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 pomoci.

Ivermektin není vhodný pro léčbu covidu-19 mimo klinické studie, uvedla Evropská léková agentura

Číst článek

WHO ivermektin posuzovala na základě 16 klinických testů zahrnujících 2400 lidí, píše agentura Reuters. Některé ze studií porovnávaly účinky ivermektinu na pacienty s covidem-19 s antimalarikem hydroxychlorochin. Klinických testů zahrnujících kontrolní skupiny, kterým je podáváno placebo, bylo jen velmi málo.

Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválený při léčbě některých parazitárních onemocnění. Jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům.

Málo dat

„Určitě potřebujeme více dat, abychom mohli učinit informované rozhodnutí,“ uvedl Bram Rochwerg z kanadské McMasterovy univerzity a spolupředseda panelu WHO, který ivermektin posuzoval. Dostupných dat o účincích ivermektinu je podle něj málo a jsou pravděpodobně založená na náhodě.

„Vysledovali jsme nárůst nežádoucích vedlejších účinků u pacientů, kteří při náhodném výběru dostali ivermektin,“ sdělil Rochwerg a jako příklad uvedl poruchy trávení nebo bolesti hlavy.

Po celém světě je podle Rochwerga registrováno 66 klinických studií s 60 000 účastníky, lze tedy podle něj očekávat, že data ohledně účinku tohoto antiparazitika na pacienty s covidem-19 se ještě upřesní.

Česko koupilo ivermektin ‚proti covidu‘ z Bulharska o tři miliony dráž. Podle nemocnice nebyl předražený

Číst článek

„Po celém světě bojujeme proti nadužívání neprokázaných léčebných terapií - obzvlášť s některými léky, které se používají na něco jiného,“ dodala Diazová. „Mohou způsobit více škody než užitku,“ řekla.

České ministerstvo zdravotnictví na začátku března oznámilo, že ivermektin umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta a nemůže být součástí běžné péče. Svůj postoj ministerstvo nezměnilo ani po posudku a doporučení EMA.

Ivermektin v březnu na sociálních sítích doporučoval distribuovat praktickým lékařům český premiér Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že k nákupu došlo bez vědomí jeho resortu a on sám by si přípravek nevzal. K léčbě pacientů s covidem-19 zkouší antiparazitikum nemocnice u svaté Anny v Brně, která rovněž po doporučení EMA stanovisko nezměnila - jak zjistil Radiožurnál, nemocnice navíc lék zakoupila o tři miliony dráž. Brněnští lékaři se navíc ohradili proti tomu, že léčba covidu-19 ivermektinem představuje experimentální léčbu. V odbornících ale vzbuzuje obavy fakt, že je ivermektin málo vyzkoušený. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme