WHO: Pandemie ptačí chřipky může zabít statisíce lidí

Světu hrozí pandemie ptačí chřipky. Tvrdí to experti Světové zdravotnické organizace, kteří varují, že pokud se nemoc rozšíří, usmrtí statisíce lidí. Odborníci z 20 zemí se proto se sešli na konferenci v nejvíce postiženém Vietnamu, aby se dohodli, jak se nejlépe viru ubránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice zobe zrní | Foto: Jan Rosenauer

Lékaři světové zdravotnické organizace se obávají, že virus, který už zabil 45 lidí, zmutuje do mnohem nebezpečnější formy a začne se lavinovitě šířit. Virus ptačí chřipky je podle vědců nebezpečnější než virus SARS, a proto dnes vyzvali všechny vlády světa, aby tuto nemoc nepodceňovali a na případnou pandemii se připravili.

Nemoc se sice zatím vyskytla jen ve 3 asijských zemích, ale vědci jsou přesvědčeni, že ohroženy jsou všechny země, které mají drůběžářskýprůmysl. Proti viru nebyl zatím objeven účinný lék. Jedinou obranou tak zůstává vybít všechna potenciálně nakažená zvířata. Jen loni bylo proto utraceno 100 miliónů kusů drůbeže.

Markéta Kaclová, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme