WHO vyzývá Evropu k ostražitosti kvůli britské mutaci covidu-19. Může být až o 70 procent nakažlivější

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzývá své evropské členy, aby posílili kontroly v souvislosti s mutací koronaviru, která se rychle šíří v Anglii. S odvoláním na vyjádření evropské větve WHO to v neděli napsala agentura AFP. Podle britských expertů se nový kmen viru SARS-CoV-2 může přenášet rychleji než ty předchozí.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test na koronavirus (archivní foto)

Test na koronavirus (archivní foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson v sobotu zdůraznil velkou míru nejistoty, varoval však, že zjištěná varianta koronaviru může být až o 70 procent nakažlivější. Její významné šíření zaznamenali nejdříve na jihovýchodě Anglie, nyní je hlášeno i z Walesu. Podle WHO už byla mutace odhalena i ve vzorcích v Nizozemsku, v Dánsku a v Austrálii.

‚Vymkla se kontrole.‘ Nakažlivější mutace covidu-19 se šíří jihem Anglie, evropské státy zavádějí omezení

Číst článek

Evropská centrála WHO doporučuje členským zemím, aby zvýšily kapacity pro rozbor genetické informace viru, píše AFP. Takový postup prý umožní lépe osvětlit možná rizika spojená s novou mutací.

Podle britských vládních expertů zatím není důvod domnívat se, že by se tato podoba koronaviru pojila s těžším průběhem nemoci covid-19. Stejně tak zatím vědci nemají důkazy, že by na takto nakažené měly jiný efekt léky používané dosud při léčbě onemocnění nebo vakcíny.

Fakt, že virus SARS-CoV-2 mutuje, není sám o sobě znepokojivý ani překvapivý. Jak uvedla odbornice WHO Marie Van Kerkhoveová, mutace viru SARS-CoV-2 jsou identifikovány poměrně často. Klíčové je zhodnotit, zda daná mutace zásadně mění chování viru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme