WHO: Zatím o léčbě ani prevenci SARS nic nevíme

Smrtelná choroba SARS se zatím bude šířit dál. Experti ze Světové zdravotnické organizace potvrdili, že vymýcení zahadné podoby zapalu plic nebude rychlé. Inspekční tým o tom informoval poté, co se vrátil ze šestidenní cesty po jihočínské provincii Kuang-tung, kde se SARS objevil loni v listopadu poprvé. Lékaři jsou blízko zjištění, jak zajistit prevenci. Hlavním úkolem je ale SARS ovládnout, uvedl v Pekingu lékař Hank Backadam, podle kterého zatím nelze čekat převratné výsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Experti se nyní zaměřují na to, jak se vlastně SARS šíří a co nemoc vyvolává. Existují tři teorie. V prvním případě mohou SARS přenášet takzvaní superšiřitelé, kteří někazí až několik desítek lidí. Podle druhé SARS způsobuje několik virů dohromady a třetí, zda SARS nepatří do skupiny koronních virů, způsobující onemocnění dýchacích cest. Na SARS dosud zemřelo nejméně 106 lidí, z toho nejvíce v Číně, kde úřady hlásí 55 úmrtí a na 1300 případů nakažených.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme