Wiesenthalovo centrum vydalo nový seznam 10 nejhledanějších nacistických zločinců

Šedesát let po válce skončil před soudem jen zlomek z nacistických válečných zločinců. Řada z nich totiž v poklidu dožívá - často pod jinou identitou - v Americe, Kanadě i v Evropě. V posledních dvou letech se ale Centru Simona Wiesenthala podařilo dostat několik z nich před soud. Například dozorce v Sobiboru Johna Demjanjuka. Na seznam desítky nejhledanějších přibyla navíc nová jména.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Demjanjuk (uprostřed) během procesu v Izraeli.

John Demjanjuk (uprostřed) během procesu v Izraeli. | Foto: AFP

Nový seznam deseti nejhledanějších nacistických zločinců zveřejnilo Centrum Simona Wiesenthala v Jeruzalémě na svém webu. Na prvním místě se objevil Sándor Kepiro, velitel maďarské fašistické policie.

Nyní pětadevadesátiletý stařec je v hledáčku ředitele centra Efraima Zuroffa kvůli podílu na masakru 1200 civilistů v srbském Novém Sadu v roce 1942.

Dvojkou se stal Milivoj Ašner, Rakušan, kdysi policejní velitel v Chorvatsku. Nově jsou v desítce jména dvou Němců - Samuela Kunze a Adolfa Stormse - na třetím a čtvrtém místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

60 let po válce skončilo před soudem jen několik nacistických zločinců. Podrobnosti má Markéta Bartošová. Mluvíme s historikem Michalem Franklem z Židovského muzea v Praze.

Wiesenthalovo centrum nevzdává ani pátrání po Aribertu Heimovi, který je známý jako Doktor Smrt, protože vyjímal orgány z těl židovských vězňů bez použití anestetik.

Zda je ale lékař z koncentračního tábora Mauthausen ještě naživu, není jasné. Podle jeho příbuzných zemřel už před lety v Káhiře na rakovinu.

Posun v možnostech hledání nacistických zločinců

Podle Michala Frankla z Židovského muzea v Praze nový seznam nejhledanějších nacistů naznačuje určitý posun v možnostech hledání nacistických zločinců.

„Na seznamu jsou většinou lidé, kteří v byli v době druhé světové relativně mladí – bylo jim kolem 20 či 30 let. Z toho vyplývá, že nezastávali vyšší funkce, že byli v nižších částech nacistické hierarchie,“ řekl historik Rádiu Česko.

Stále více se podle něj také daří vyhledávat zločince, kteří páchali své zločiny na nejrůznějších místech východní Evropy. „A je vidět, že v těchto státech v současnosti vyšetřování probíhá a historici k němu zodpovědně přistupují. To znamená, že práce Wiesenthalova centra byla doplněna také pádem železné opony,“ dodal.

Lovci nacistů tvrdí, že ve skutečnosti není tak těžké najít hledané zločince, ale přimět země, ve kterých žijí, aby je vypověděly a umožnily tak dostat před soud. Podle historika má tento problém několik aspektů.

„Ty státy se často skrývají za ‘legalistický‘ přístup k věci – žádají například doklady, které je těžké dodat. Ale je tam ještě jiná věc, na kterou se zapomíná, že o vydání zločinců musí někdo požádat. To je velice komplikovaná záležitost,“ vysvětlil historik. Nejvíce nacistických zločinců se podle něj skrývá v severní a jižní Americe.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme