Zakladatel WikiLeaks má být vydán do USA. Jeho advokáti se proti rozhodnutí plánují odvolat

Advokáti Juliana Assange chtějí po britském nejvyšším soudu, aby zrušil rozhodnutí nižší instance, které umožňuje vydání zakladatele serveru WikiLeaks do Spojených států. S vydáním Assange na začátku prosince souhlasil britský odvolací soud. Soudce uspokojil závazek Washingtonu, že Assange nebude čelit ve vězení tvrdému zacházení. Assangeova obhajoba ale tvrdí, že USA mohou svůj slib kdykoliv přehodnotit, uvedla ve čtvrtek agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange dorazil k soudu osobně

Julian Assange | Zdroj: Profimedia

Spojené státy slíbily, že Assange neumístí do vězení s nejvyšší ostrahou v zemi a že na něj neuplatní ani zpřísněný režim, ve kterém jsou vězni v izolaci. Londýnský odvolací soud se se slibem spokojil, protože podle něj představuje závazek americké vlády vůči té britské. Zrušil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který Assange odmítl do USA vydat. Podle tohoto soudu nebyl padesátiletý Australan psychicky schopen zvládnout podmínky panující v americkém vězeňském systému.

Britský odvolací soud otevřel cestu k vydání Juliana Assange do USA

Číst článek

O podání žádosti informovala Assengeova snoubenka a právnička Stella Morisová. Podle ní žádost nejprve projednají soudci odvolacího soudu, kteří zhodnotí, zda existují právní podmínky pro to, aby se odvoláním zabýval nejvyšší soud. Rozhodnutí se očekává v druhé polovině ledna, uvedla agentura Reuters.

Podle amerických vyšetřovatelů Assange společně s whistleblowerkou Chelsea Manningovou ukradl a zveřejnil tajné dokumenty týkající se amerických vojenských misí v Afghánistánu a Iráku, a ohrozil tak životy informátorů pracujících pro Američany. Jeho stoupenci ho naopak považují za investigativního novináře, který veřejnosti přinesl informace o válečných zločinech. Podle agentury AFP Assangeovi hrozí v USA až 175 let vězení. Právník americké vlády nicméně dříve uvedl, že nejdelší trest, jaký kdy soud v USA v podobném případě uložil, byl 63 měsíců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme