Ekvádor chce ukončit můj azyl na ambasádě, stěžuje si Assange. Vadí mu platit za úklid po své kočce

Australský zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange uvedl, že Ekvádor usiluje o ukončení jeho azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně a chce ho předat Spojeným státům. Assange to prohlásil prostřednictvím telekonference z londýnské ambasády během procesu, který se koná v Quitu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na balkonu ekvádorské ambasády 19. května 2017 | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Assangeův právní tým podal žalobu na ekvádorskou vládu. Vadí mu nová pravidla pro jeho pobyt na zastupitelském úřadu. Soud ale v úterý jeho stížnost zamítl, napsala agentura AP.

Assangeovi například vadí, že by si měl platit za lékaře, za telefonní hovory, za internet, za prádelnu či za úklid po své kočce, informovala agentura Reuters. Soudkyně ale označila stížnost, ve které tvrdí, že dochází k porušení jeho práv, za „nepřípustnou“.

Assange během prvního stání v procesu uvedl, že nová pravidla jsou znamením, že ho chce Ekvádor z ambasády dostat pryč. Ekvádorský prezident Lenín Moreno již údajně rozhodl o ukončení jeho azylu, i když oficiálně to ještě nenařídil. Právní zástupce vlády Íňigo Salvador Assangeovo prohlášení přerušil s tím, že během procesu nemá zveřejňovat žádná politická prohlášení.

Nová pravidla

Obvinění, která Assange vznesl, advokát odmítl. Již minulý týden reportérům řekl, že Assange může na ambasádě i nadále zůstat, když bude dodržovat nová pravidla. Nyní zopakoval, že nová pravidla byla zavedena „na podporu pokojného soužití v tak těsných prostorech“.

Sedmačtyřicetiletý Assange je na ambasádě od června 2012 kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Vinu popírá a Švédsko případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu. Assange se na velvyslanectví dostal díky sympatiím, jež pro něho měl Morenův předchůdce Rafael Correa, který byl v prezidentské funkci do roku 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme