Assange vyhodí z ambasády, oznámily WikiLeaks. Ekvádor se už podle serveru dohodl s Británií

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange bude vyhnán z azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně během několika dnů či dokonce jen hodin, oznámil WikiLeaks na twitteru s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený ekvádorský zdroj. Ekvádor se na tom prý už dohodl s Velkou Británií.

Londýn/Quito Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange bude vyhnán z azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně během několika dnů či dokonce jen hodin (ilustrační snímek) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Ekvádorský prezident Lenín Moreno nedávno obvinil Assange z porušování podmínek azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Stalo se tak poté, co Assange minulý týden zveřejnil na portálu WikiLeaks fotografie Morena a jeho rodiny a připojil se údajně ke kampani vedenou bývalým prezidentem Rafaelem Correaou, jež má destabilizovat Ekvádor.

Ještě dříve prý uprchlík nechal na WikiLeaks zveřejnit dokumenty týkající se údajných nelegálních transakcí a úplatků převáděných přes firmu prezidentova bratra.

Assange se uchýlil na velvyslanectví roku 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout v případu sexuálního útoku. I když Švédsko případ odložilo, obává se Assange zatčení a vydání do USA, kde mu hrozí postih za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu.

Na velvyslanectví se dostal díky sympatiím předchozího ekvádorského prezidenta Rafaela Correay, který byl hlavou státu do roku 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme