Zakladatel WikiLeaks bojuje proti svému vydání do USA. Odvolal se k Evropskému soudu pro lidská práva

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který bojuje proti svému vydání z Velké Británie do Spojených států, podal odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP). Informovala o tom agentura Reuers. Assange je v USA stíhán v souvislosti s 18 trestnými činy, včetně špionáže. Je nyní v Británii, která ovšem letos souhlasila s jeho vydáním.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na snímku z května 2017

Assange je ve věznici Belmarsh od jara 2019, kdy byl zatčen na základě žádosti o vydání do USA | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Assange čelí ve Spojených státech řadě obvinění, mimo jiné ze špionáže. Na serveru WikiLeaks totiž zveřejnil tajné vojenské a diplomatické dokumenty například o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku.

Británie vydá zakladatele portálu WikiLeaks do USA. Assange je tam stíhán ze špionáže

Číst článek

Bývalá britská ministryně vnitra Priti Patelová v létě souhlasila s vydáním Assange do Spojených států.

Jeho právní tým se proti rozhodnutí o povolení extradice již dříve odvolal u londýnského nejvyššího soudu. Nyní podal odvolání i k ESLP, který by případně mohl vydání zablokovat.

Assangeův bratr Gabriel Shipton na začátku týdne řekl, že americké úřady se podle jeho názoru budou chtít vyhnout tomu, aby se případ dostal před štrasburský soud.

Myslí si, že evropská média a veřejnost jsou Assangeovi nakloněny více než v Británii nebo ve Spojených státech.

Assange je ve věznici Belmarsh od jara 2019, kdy byl zatčen na základě žádosti o vydání do USA a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti s případem údajného znásilnění ve Švédsku.

Předtím strávil sedm let na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo stíhat kvůli údajnému znásilnění a sexuálnímu obtěžování.

V listopadu 2019 švédská prokuratura kvůli promlčení předběžné vyšetřování Assange zastavila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme