WikiLeaks odhalil americkou kritiku britského postupu v Afghánistánu

Britský list Guardian pokračuje v kontroverzním zveřejňování depeší amerických diplomatů, které dal některým světovým novinám k dispozici server WikiLeaks. Dnes Guardian otiskl například stížnosti Američanů a Afghánců na údajnou neschopnost britských vojáků v afghánské provincii Helmand.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona bojových vozidel | Foto: 601. skupina speciálních sil

Britské velení v provincii Helmand na jihu Afghanistánu trvalo 4 roky. Taktiku britských sil v provincii kritizoval jak afghánský prezident Hamíd Karzáí, tak americký generál Dan Mc Neill, který byl v letech 2007 až 8 velitelem spojeneckých sil v Afghanistánu.

Prezident Karzáí podle několika depeší amerických diplomatů zoufal nad taktikou britského vojenského velení v Helmandu. A vinu za nechvalnou bezpečnostní situaci v provincii přičítal britskému rozhodnutí jmenovat tamním guvernérem údajného překupníka drog.

Americký generál McNeill byl prý obzvlášť zděšen britskou taktikou a údajně prohlásil, že Britové způsobili v Helmandu zmatek.

Podle zpravodajky BBC pro věci obrany tato kritika se vztahovala na období, kdy britští velitelé dávali Londýnu jasně najevo, že potřebují víc vojáků i výzbroje a výstroje.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme