WikiLeaks pozastaví zveřejňování depeší. Nemá peníze

Server WikiLeaks oznámil, že pozastaví zveřejňování diplomatických dokumentů. Důvodem je snaha vyřešit stávající finanční problémy způsobené téměř roční blokádou, kterou vůči WikiLeaks spustily společnosti VISA, MasterCard, PayPal nebo Western Union. Tím přišla WikiLeaks o většinu svých finančních příjmů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál WikiLeaks. Ilustrační foto.

Portál WikiLeaks. Ilustrační foto. | Foto: AFP

Finanční instituce zahájily blokádu WikiLeaks loni poté, co server uveřejnil zhruba 138 tisíc tajných depeší amerických diplomatů. Začaly se objevovat i výzvy k únosům a vraždám zaměstnanců WikiLeaks, hlavně zakladatele Juliana Assange.

Americké vládě se tak podařilo přesvědčit společnosti, že nemají umožňovat lidem převádět prostředky pro WikiLeaks. Bojkot finančních společností podle zakladatele Assange údajně jeho společnost připravil od 95 procent příjmů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl šéfredaktor serveru Lupa.cz Patrik Zandl

Podle šéfredaktora serveru Lupa.cz Patrika Zandla ale oznámení, že server nebude zveřejňovat další dokumenty, k uvolnění toku peněz nepovede.

„Já si myslím, že ne. Že je to takový boj na život a na smrt. Americká vláda je velmi dotčena tím, jak materiály byly zveřejněny a snaží se WikiLeaks za všech okolností a možností vystrnadit z internetu,“ řekl ve Světě o deváté na Rádiu Česko Zandl.

WikilLeaks se chce podle Zandla především připomenout, že stále ještě existuje, a apelovat na své fanoušky, aby svoji nepříznivou finanční situaci zvrátila. Nejde ale jen o nedostatek příspěvků, ale také právní výlohy.

„Největším problémem teď bude, jak zaplatit právníky. Juliana Assange teď čeká několik soudních sporů,“ připomněl další problém WikiLeaks Patrik Zandl.

Podle něj ale ukončení činnosti serveru WikiLeaks přesto nehrozí. „Oni už několikrát měli velmi dlouhé periody, kdy nic nepublikovali, a vysvětlovali to tím, že třeba připravují nějaký větší materiál k publikaci. Takže lidé jsou na to zvyklí, že jsou tam půlroční nebo roční odmlky,“ dodal Zandl.

Karolína Koubová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme