Wikileaks: Pravděpodobný budoucí čínský prezident staví moc nad peníze

Si Ťin-pching, pravděpodobný nástupce současného čínského prezidenta Chu Ťin-taa, je prý podobný jako jeho předchůdce. Peníze pro něj nejsou tolik důležité, jako moc. Vyplynulo to z materiálů amerických diplomatů uveřejněných na serveru Wikileaks.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál WikiLeaks. Ilustrační foto.

Portál WikiLeaks. Ilustrační foto. | Foto: AFP

Američtí diplomaté působící v Číně popisují Si Ťin-pchinga, který zřejmě po r.2012 vystřídá ve funkci hlavy státu i generálního tajemníka KSČ Chu Ťin-taa, velmi podrobně. Líčí ho jako nezkorumpovaného politika, pro kterého peníze neznamenají tolik, jako politická moc. Navíc je prý finančně zabezpečen.

V této souvislosti ho zároveň označují jako jednoho z takzvaných princátek, tedy synů bývalých vysokých funkcionáři - jeho otec byl v minulosti vicepremiérem, kteří sami sebe označují za právoplatné pokračovatele čínské revoluce. Není prý také nechvalně proslulý různými sexuálními avantýrami či neholduje alkoholu, jako ostatní vysoce postavení soudruzi.

Americké velvyslanectví v Pekingu popisuje Si Ťin-pchinga jako velice ambiciózního muže, který má rád Spojené státy, dříve se shlížel v buddhismu i bojovém umění. Na druhé straně však není žádným příznivcem demokracie.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes vyjádřil naději, že tajná korespondence nezhorší vztahy mezi Pekingem a Washingtonem. Informace o údajné korupci v řadách funkcionářů KSČ či tvrzení horkého kandidáta na příštího premiéra Li Kche-čchianga o tom, že Čína uměle vytváří údaje o HDP nejlidnatější země světa, pak označil za absurdní a nevhodné komentáře.

Na druhé straně ale čínské úřady přístup na WikiLeaks od počátku zablokovaly, aby se obyčejní lidé nedozvěděli nic o názorech či politice představitelů ČLR, mimo jiné i o tom, že řídili útoky na internetový vyhledávač Google nebo servery vlád USA a jejich spojenců.

Robert Mikoláš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme