Wikileaks: Pravděpodobný budoucí čínský prezident staví moc nad peníze

Si Ťin-pching, pravděpodobný nástupce současného čínského prezidenta Chu Ťin-taa, je prý podobný jako jeho předchůdce. Peníze pro něj nejsou tolik důležité, jako moc. Vyplynulo to z materiálů amerických diplomatů uveřejněných na serveru Wikileaks.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál WikiLeaks. Ilustrační foto. | Foto: AFP

Američtí diplomaté působící v Číně popisují Si Ťin-pchinga, který zřejmě po r.2012 vystřídá ve funkci hlavy státu i generálního tajemníka KSČ Chu Ťin-taa, velmi podrobně. Líčí ho jako nezkorumpovaného politika, pro kterého peníze neznamenají tolik, jako politická moc. Navíc je prý finančně zabezpečen.

V této souvislosti ho zároveň označují jako jednoho z takzvaných princátek, tedy synů bývalých vysokých funkcionáři - jeho otec byl v minulosti vicepremiérem, kteří sami sebe označují za právoplatné pokračovatele čínské revoluce. Není prý také nechvalně proslulý různými sexuálními avantýrami či neholduje alkoholu, jako ostatní vysoce postavení soudruzi.

Americké velvyslanectví v Pekingu popisuje Si Ťin-pchinga jako velice ambiciózního muže, který má rád Spojené státy, dříve se shlížel v buddhismu i bojovém umění. Na druhé straně však není žádným příznivcem demokracie.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes vyjádřil naději, že tajná korespondence nezhorší vztahy mezi Pekingem a Washingtonem. Informace o údajné korupci v řadách funkcionářů KSČ či tvrzení horkého kandidáta na příštího premiéra Li Kche-čchianga o tom, že Čína uměle vytváří údaje o HDP nejlidnatější země světa, pak označil za absurdní a nevhodné komentáře.

Na druhé straně ale čínské úřady přístup na WikiLeaks od počátku zablokovaly, aby se obyčejní lidé nedozvěděli nic o názorech či politice představitelů ČLR, mimo jiné i o tom, že řídili útoky na internetový vyhledávač Google nebo servery vlád USA a jejich spojenců.

Robert Mikoláš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme