WikiLeaks: Premiér Orbán lhal veřejnosti při volbách v roce 2006

Maďarský premiér Viktor Orbán při volbách v roce 2006 neříkal veřejnosti pravdu. Podle amerických depeší, které uvolnil server WikiLeaks, Orbán v roce 2006 coby šéf opozice říkal americkým diplomatům, aby nebrali příliš vážně to, jak mluví v předvolební kampani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán | Zdroj: ČTK

Téměř přesně pět let uplynulo od úniku skandální nahrávky bývalého maďarského premiéra Viktora Gyurcsana, který na audio-záznamu přiznal, že veřejnosti lhal o stavu ekonomiky své země. Pouliční bouře, které v ulicích maďarských měst kvůli tomu vypukly, republika nezažila od protikomunistického povstání v roce 1956. Orbánova opoziční strana Fidesz byla při nepokojích jednou z nejaktivnějších.

Přehrát

00:00 / 00:00

Orban_WikiLeaks_060911.mp3

Podle serveru WikiLeaks ovšem Gyurcsany nebyl jediný, který na veřejnosti v roce 2006 nemluvil pravdu. Z depeší amerického velvyslanectví vyplývá, že při předvolební kampani, která byla pro Fidesz neúspěšná, nebyl ke svým posluchačům upřímný ani Viktor Orbán. Lídr tehdejší opozice totiž americké diplomaty klidnil slovy, že svoje vystupování na veřejnosti nemyslí upřímně.

Puliční bouře maďarské veřejnosti tentokrát nehrozí, myslí si spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Papucsek. „Situace je jiná než před pěti lety. Vláda Viktora Orbána získala podporu převážné většiny voličů a z této podpory za uplynulý rok ubylo jenom málo,“ uvedl Papucsek pro Radiožurnál.

Maďarský premiér kauzu nekomentuje a nevšímá si jí ani pravicový tisk. Liberální a levicové denníky sice upozorňují na paralelu chování bývalého premiéra Gyurcsana s jednáním současného ministerského předsedy Orbána, ale podle Gregora Papucska nemají dnes tyto hlasy v zemi výraznou sílu.

Jediné oficiální vyjádření od nejbližších spolupracovníků premiéra vzešlo od Orbánova tiskového mluvčího, který informace z depeší označil za práci amerického zábavního průmyslu.

Gregor Martin Papucsek, Pavel Cyprich, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme