WikiLeaks zveřejní tisíce amerických tajných dokumentů

Diplomaté mnohých států světa jsou v pohotovosti. Dnes večer by se na portálu WikiLeaks měly objevit statisíce citlivých dokumentů. Oznámil to francouzský server owni.fr. Většinou to mají být americké diplomatické depeše, z nichž 16 tisíc má označení tajné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

WikiLeaks

WikiLeaks | Foto: AFP

Podle francouzského serveru, který má pokaždé v předstihu informace o akcích portálu WikiLeaks se citlivé materiály mají objevit ve 22:30 ve významných denících a týdenících jako jsou The New York Times, britský The Guardian, německém týdeník Der Spiegel, španělském listu El País a francouzský Le Monde.

Francouzský web také tvrdí, že většina kompromitujících dokumentů se týká Asie a Blízkého východu. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová osobně volala francouzským představitelům, afghánským, anglickým politikům a čínským diplomatům, že některé informace mohou být kompromitující až urážlivé.

Spojené státy varují vlastníky serveru WikiLeaks, že zveřejněním dokumentů ohrozí životy některých lidí, kteří spolupracují s Američany. Upozorňují, že server získal informace nelegálně, a proto že s jeho majiteli ani nebudou vyjednávat.

WikiLeaks v létě zveřejnil jiné citlivé materiály vypovídající o pozadí některých incidentů v Afghánistánu. Na mluvčího portálu Juliena Assange je vydán mezinárodní zatykač. Policie ho viní ze znásilnění.

Jan Pokorný, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme