Wikipedie vyřadila ze zdrojů britský bulvár Daily Mail. Je nespolehlivý a senzacechtivý, tvrdí

Internetová encyklopedie Wikipedie zakázala zdrojovat informace odkazy na články britského bulvárního listu Daily Mail. Ten si prý dostatečně neověřuje informace, je značně nespolehlivý a také senzacechtivý. Zákaz se dotkne i tisíců již vytvořených hesel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Wikipedie | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, throwthedamnthing

Zákaz je výsledkem delší diskuse mezi editory a zástupci Wikimedia Foundation, která internetovou encyklopedii vlastní. Ta funguje na bázi komunity dobrovolníků. Vytvářejí nová hesla, editují a aktualizují ty stávající. O problematice faktů v článcích Daily Mailu diskutovali už od roku 2015.

Nyní pro anglickou verzi encyklopedie padlo konečné rozhodnutí. Wikipedie oznámila, že není důvod nadále používat jako zdroj Daily Mail, zvlášť v případě, pokud existují jiné důvěryhodnější zdroje.

Wikipedie rozjíždí program, který má naučit děti kritickému myšlení

Číst článek

Editoři nyní dostanou příkaz, aby se už v nových článcích odkazy na Daily Mail neobjevovaly. Wikipedie si stanovuje, že by hesla v ní měla být založená na důvěryhodných zdrojích a že text není jednostranně zaměřený, ale věnuje se i menšinovým názorům. Pokud tedy nebudou k dispozici žádné důvěryhodné zdroje, není prý důvod, proč by mělo takové heslo na Wikipedii existovat.

Již stávající hesla, která jsou založena na informacích z Daily Mail, nečeká smazání, alespoň ze začátku ne. Nemůžou ale ani zůstat v současném stavu. Wikipedie proto žádá dobrovolníky, aby odkazy na Daily Mail zkontrolovaly a pokud možno je nahradily jinými zdroji. Nebude to jednoduchá práce, takových odkazů je totiž na Wikipedii asi 12 000. Vedení Daily Mailu se k celé situaci zatím nevyjádřilo.

Britský list ale není jediný, který je v hledáčku editorů. Pravidelně také upozorňují na nesrovnalosti ve faktech u dalších médií, například u televizí Russia Today a Fox News.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme