Wilders v Drážďanech příznivce Pegidy nelákal, přišlo 10 tisíc demonstrantů

V Drážďanech se sešli stoupenci Pegidy, hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Organizátoři očekávali účast 30 tisíc lidí, avšak skutečnost byla menší. Podle policejních odhadů kolem 10 tisíc demonstrantů. Na demonstraci vystoupil i šéf nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivce Pegidy podpořil v Drážďanech řekl šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders | Zdroj: Reuters

Organizátoři Wilderse vítali jako hvězdného hosta, na kterého všichni čekali. Jeho projev trval přibližně 30 minut.

„Naše vlastní kultura je ta nejlepší a imigranti musejí přijmout naše hodnoty, a ne naopak,“ říkal obstojnou němčinou Geert Wilders z tribuny.

Kritizoval západní státy a jejich vlády, které podle něho neumějí rozpoznat nebezpečí v islámu a v islamizaci západní Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Drážďanech, kde se sešli stoupenci Pegidy, sledoval zpravodaj ČRo Pavel Polák

Svou kritiku adresoval i německé kancléřce Angele Merkelové, která před několika měsíci na půdě Bundestagu řekla, že islám k Německu patří.

„Paní Merkelová, většina vašeho národa je toho názoru, že islám do Německa nepatří. Paní Merkelová, Nizozemsko, Německo a ostatní západní národy nejsou islámské země,“ apeloval v Drážďanech Wilders, který ihned po projevu odjel na letiště.

Jeho přítomnost měla zinternacionalizovat Pegidu, propojit s dalšími pravicově populistickými hnutími a dodat Pegidě druhý náboj, což se však nepovedlo.

Po lednovém rozkolu v čele hnutí se počet demonstrantů v Drážďanech výrazně snížil a podle policejních údajů už nikdy nepřesáhl 7000.

Pegida pořádá pravidelné pondělní protiislámské demonstrace od loňského podzimu. Nejvíc lidí přilákala v lednu, kdy se v Drážďanech sešlo 25 tisíc osob.

Do ulic města vyrazili i odpůrci Pegidy, kteří se snažili zabránit příchodu sympatizantů hnutí na louku drážďanského výstaviště.

Po skončení demonstrace ale už k žádným potyčkám nedocházelo a v Drážďanech je klid.

Protest stoupenců Pegidy v Drážďanech | Foto: Reuters

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme