‚Nenechám se šikanovat.‘ Ministr spravedlnosti tvrdí, že Trumpovy tweety znemožňují jeho práci

Americký ministr spravedlnosti William Barr se nechal slyšet, že prezident Donald Trump svým tweetováním podkopává jeho práci. Podle serveru BBC tak reagoval na Trumpovy tweety k projednávané kauze prezidentova bývalého poradce Rogera Stonea.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 20:25 14. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnost William Barr

Americký ministr spravedlnost William Barr | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Myslím si, že by Trump měl přestat tweetovat o případech ministerstva spravedlnosti,“ řekl Barr pro televizi ABC. „Nemůžu dělat svou práci na ministerstvu, pokud se v pozadí neustále objevují komentáře, které ji podrývají.“

Podle předsedy republikánské většiny v Senátu Mitche McConella by se měl šéf Bílého domu Barrovou radou řídit. „Jestliže ministr spravedlnosti říká, že to do jeho práce zasahuje, měl by ho prezident poslechnout,“ uvedl pro Fox News.

‚Vyšetřovat vyšetřovatele.‘ Americký ministr spravedlnosti nařídil zkoumat počátky prověřování Trumpa

Číst článek

William Barr reagoval na Trumpovy tweety, které se týkají případu bývalého prezidentova poradce Rogera Stonea. Americká porota ho v loni listopadu uznala vinným ze sedmi trestných činů včetně maření vyšetřování, ovlivňování svědka a lhaní Kongresu.

Stone podle prokuratury lhal o snaze Trumpovy volební kampaně získat e-maily, které byly ukradeny ze serverů Demokratické strany s cílem poškodit protikandidátku Hillary Clintonovou.

Obvinění navazují na vyšetřování Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Podle BBC federální prokurátoři pro Stonea doporučovali sedm až devět let vězení.

Ministerstvo spravedlnosti tento týden uvedlo, že bude požadovat kratší trest. Objevily se ale spekulace, že Barr do vyšetřování zasáhl kvůli Trumpovi. „Děkuji ministru spravedlnosti, že vzal případ do vlastních rukou,“ reagoval prezident na sociální síti.

Congratulations to Attorney General Bill Barr for taking charge of a case that was totally out of control and perhaps should not have even been brought. Evidence now clearly shows that the Mueller Scam was improperly brought & tainted. Even Bob Mueller lied to Congress!

12:53 – 12. 02. 2020

17192 81211

William Barr nicméně trvá na tom, že po něm prezident nikdy nepožadoval, aby zasahoval do některého z případů.

„Rozhodnete se pro to, co si myslíte, že je správné řešení, nebo se stáhnete kvůli tweetu? To ilustruje, jak rušící můžou tyto tweety být,“ řekl pro BBC. „Nenechám se nikým šikanovat ani ovlivňovat. Ať je to Kongres, redakce novin nebo prezident,“ dodal s tím, že doufá, že Trump bude jeho kritiku respektovat.

Na Barrova slova americký prezident zareagoval na twitteru. Podle Trumpa má prezident právo do případů zasahovat, doposud se ale pro tento krok nerozhodl. „Neznamená to, že jako prezident tohle právo nemám. Prozatím jsem se ale rozhodl ho neuplatňovat,“ vzkázal Trump.

“The President has never asked me to do anything in a criminal case.” A.G. Barr This doesn’t mean that I do not have, as President, the legal right to do so, I do, but I have so far chosen not to!

14:33 – 14. 02. 2020

11756 66292

Barr do funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora nastoupil loni v únoru. Nahradil Jeffa Sessionse, dlouholetého stoupence prezidenta Donalda Trumpa. Ten musel odejít, když se hlavě státu znelíbil, protože se kvůli možnému střetu zájmů vzdal dohledu nad vyšetřováním ruského ovlivňování voleb.

hag, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme