Wilma míří k Floridě

Nejsilnější atlantický hurikán v historii. Tímto pochybným primátem se pyšní hurikán Wilma, který už donutil k evakuaci tisíce obyvatel Kuby, Jamajky a Haiti. Jamajka zatím eviduje jednu oběť, Haiti dokonce 11.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán Wilma | Zdroj: ČTK

Na příchod větrné smršti se připravují hlavně obyvatelé Floridy, kam by podle spolupracovnice Radiožurnálu, zpravodajky Slovenského rozhlasu Olgy Bakové měla Wilma dorazit o víkendu.

Úřady v nejjižnějším cípu Floridu nařídili turistům, aby oblast opustili. Evakuováno by mělo být na 80 000 lidí z tamních ostrovů, které spojuje jediná dálnice. Na příchod Wilmy se ale připravuje celý jih Floridy. Lidé se zásobují vodou, potravinami, benzinem a utěsňují domy. Živel by mohl zhoršit produkci pomerančů, která už loni po řádění čtyř předchozích hurikánů klesla o 40 percent.

Ředitel Hurikánového centra Max Mayfield televizi BBC řekl, že si Wilma může vyžádat mnoho obětí, pokud se lidé v ohrožených oblastech nebudou chovat zodpovědně.

Před dvěma měsíci zasáhl jižní pobřeží USA ničivý hurikán Katrina, který zaplavil louisianskou metropoli New Orleans. Další škody přinesl o dva týdny později hurikán Rita, který směřoval na pobřeží Texasu. New Orleans se z pohromy dosud vzpamatovává.

Milan Kopp, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme