Wilma poničila mexické pobřeží a směřuje k Floridě

Hurikán Wilma, který na poloostrově Yucatán zabil nejméně šest lidí a způsobil obrovské materiální škody, míří přes Mexický záliv směrem k Floridě. Zeslábl na druhý stupeň z pětibodové škály, ale podle meteorologů může na volném moři znovu zesílit. Mezitím se nad Karibikem zformovala další tropická bouře Alpha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán Wilma v Mexiku | Foto: ČTK

Hurikán, jehož vír má průměr na 800 kilometrů, setrval nad mexickým pobřežím téměř dva dny a teprve v neděli dopoledne místního času se hnul pozvolna rychlostí asi sedmi kilometrů za hodinu směrem k Floridě.

Kde přesně Wilma udeří, se neví. Pohotovost před hurikánem však vyhlásili na celém pobřeží jižní části Floridy od Tampy až po Florida Keys, kde byla nařízena i povinná evakuace. Policie však nebude obyvatele k odchodu nutit a pro ty, kteří zůstanou, platí do úterka zákaz vycházení.

Některé oblasti už pocítily příchod Wilmy v podobě silných lijáků. Samotný hurikán by měl dorazit k Floridě v pondělí ráno. Nyní dosahuje vítr v nárazech 160 kilometrů za hodinu, nicméně meteorologové se domnívají, že nad teplými vodami Karibského moře může přibrat na síle o jeden stupeň.

V Karibiku se mezi tím vytvořila další tropická bouře. Dostala jméno Alpha z řecké abecedy, protože všech 21 jmen stanovených na tuto hurikánovou sezónu už meteorologové vyčerpali. Alpha by měla zasáhnout jen ostrov Hispaňola, o který se dělí Dominikánská republika s Haiti. Obyvatelé Spojených států se jí podle amerických meteorologů obávat nemusejí.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme