Wilma poničila mexické pobřeží a směřuje k Floridě

Hurikán Wilma, který na poloostrově Yucatán zabil nejméně šest lidí a způsobil obrovské materiální škody, míří přes Mexický záliv směrem k Floridě. Zeslábl na druhý stupeň z pětibodové škály, ale podle meteorologů může na volném moři znovu zesílit. Mezitím se nad Karibikem zformovala další tropická bouře Alpha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán Wilma v Mexiku | Zdroj: ČTK

Hurikán, jehož vír má průměr na 800 kilometrů, setrval nad mexickým pobřežím téměř dva dny a teprve v neděli dopoledne místního času se hnul pozvolna rychlostí asi sedmi kilometrů za hodinu směrem k Floridě.

Kde přesně Wilma udeří, se neví. Pohotovost před hurikánem však vyhlásili na celém pobřeží jižní části Floridy od Tampy až po Florida Keys, kde byla nařízena i povinná evakuace. Policie však nebude obyvatele k odchodu nutit a pro ty, kteří zůstanou, platí do úterka zákaz vycházení.

Některé oblasti už pocítily příchod Wilmy v podobě silných lijáků. Samotný hurikán by měl dorazit k Floridě v pondělí ráno. Nyní dosahuje vítr v nárazech 160 kilometrů za hodinu, nicméně meteorologové se domnívají, že nad teplými vodami Karibského moře může přibrat na síle o jeden stupeň.

V Karibiku se mezi tím vytvořila další tropická bouře. Dostala jméno Alpha z řecké abecedy, protože všech 21 jmen stanovených na tuto hurikánovou sezónu už meteorologové vyčerpali. Alpha by měla zasáhnout jen ostrov Hispaňola, o který se dělí Dominikánská republika s Haiti. Obyvatelé Spojených států se jí podle amerických meteorologů obávat nemusejí.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme